Gebe okulu eğitimi alan ve almayan gebelerin gebelik, doğum süreci ve doğum sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of pregnancy, birth process, and birth outcomes of pregnant women WHO have received and have not received maternity school education
- Tez No: 784805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ERİN, UZMAN CEYHUN YURTSEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Gebe okulu eğitimlerinin (GOE), katılımcıların gebelik, doğum ve lohusalık dönemlerindeki yaşam kalitesinin iyileştirilmesine katkı sağladığı ve doğum korkusunu önemli miktarda azalttığı düşünülmektedir. Çalışmamızda, normal doğum yapan gebelerin doğum beklentileri, deneyimleri ve doğum korkusunun incelenerek GOE alma durumunun bu parametreler ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOD: Araştırma Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi doğum salonu ve lohusa servisinde, Temmuz-Ekim 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Tek merkezli, kontrollü, gözlemsel tipte kesitsel bir çalışmadır. Örneklem büyüklüğü % 95 güven aralığında ve % 5 sapmayla 147 vaka, 147 kontrol grubu olmak üzere toplam 294 olarak belirlenmiştir. Veriler iki aşamada toplanmıştır. İlk görüşme travay odasında, ikinci görüşme lohusa servisinde yapılmıştır. Katılımcılara Doğum Beklentileri ve Deneyimleri ölçeği, Gebelik Öncesi Doğum Korkusu Ölçeği ve sosyodemografik verileri içeren anket formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: It is thought that pregnant school education (GOE) contributes to the improvement of the quality of life of the participants during pregnancy, childbirth and puerperium and significantly reduces the fear of childbirth. In our study, it was aimed to evaluate the relationship between GOE taking and these parameters by examining the birth expectations, experiences and fear of birth of pregnant women who had normal delivery. MATERIAL AND METHODS: The research was carried out between July and October 2022 in Trabzon Kanuni Training and Research Hospital, delivery room and postpartum ward. It is a single-center, controlled, observational type cross-sectional study. The sample size was determined as 294, 147 cases and 147 control groups, with 95% confidence interval and 5% deviation. Data were collected in two stages. The first interview was held in the labor room and the second interview was held in the postpartum service. Birth Expectations and Experiences scale, Pre-Pregnancy Fear of Birth Scale and a questionnaire including sociodemographic data were applied to the participants.