Gebe okulu eğitimlerinin doğum şekli ve feto-maternal doğum sonuçları üzerine etkisininaraştırılması
Investigati̇on the effect of antenatal classes on feto-maternal outcomes and mode of delivery
- Tez No: 829147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ HANÇERLİOĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Biz çalışmamızda gebe okulu eğitimlerinin feto-maternal sonuçlar ve doğum şekli üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde gebelik takibi yapılan ve doğumunu gerçekleştiren hastaları dahil ettik. Çalışma grubu gebe okulu eğitimlerini tamamlayan hastalardan kontrol grubu ise gebe okulu eğitimi almayan hastalardan oluştu. Gebe okuluna gelen hastaların %70'inin primigravid olması nedeniyle 2 hasta gurubundaki primigravid hasta sayıları yakın tutuldu. Hastalarımızda gebelik sonuçlarını ve doğum şeklini etkileyecek kronik hastalık bulunmamaktadır. Dışlama kriteri olarak belirttiğimiz, gebeliğin 37. Haftasından önce doğumu gerçekleşen hastalar, doğum şeklini veya sonuçlarını etkileyecek gebelik komplikasyonu veya hastalığı olan hastalar, çoğul gebeliği olan hastalar, elektif sezaryen endikasyonu bulunan hastalar, 18 yaşın altında veya 35 yaşın üstünde olan hastalar çalışmamıza alınmamıştır. Bu koşulları sağlayan 216 hasta çalışmaya dahil edildi.108 çalışma grubu hastasının ve 108 kontrol grubu hastasının verileri(Hasta yaşı, doğumun gerçekleştiği gebelik haftası, doğum şekli, Gravida/Parite, APGAR Skoru, Postop/Postpartum hemogram değerleri, tıbbi öykü, bebek doğum ağırlığı, aktif eylem süresi) toplandı. Ulaşılan veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) programı ile değerlendirildi ve istatistiksel analizleri yapıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 27.18±4.23 yıl olduğu belirlenmiştir. Bireylerin parite durumlarına baktığımızda %71.8'i (n=155) primigravid, %28.2'si (n=61) multipardır. Ayrıca bireylerin %77.8'i (n=168) vajinal doğum yapmış, %22.2'si (n=48) sezaryen doğum yapmıştır. Hastaneye yatış ve sezaryen endikasyonlarına baktığımızda 119 bireyde (%55.1) MSG, 27 bireyde (%12.5) MR, 13 bireyde (%6.0) Fetal Distres+MSG, 9'ar bireyde (%4.2) CPD+Gün Aşımı ve 5'er bireyde (%2.3) Fetal Distres+MR ve MSG+MR tespit edilmiştir. Bireylerin ortalama doğum haftası 39.40±1.03'dır. Bebeklerde 1.dakika APGAR skoru ortalaması 7.54±0.73, 5.dakika APGAR skoru ortalaması 8.71±1.42, ortalama kilo ise 3320.04±387.75 gr olarak elde edilmiştir. Ortalama eylem süresi 7.92±4.78 saattir. viii İndüksiyon alan 84 birey (%38.9), komplikasyon olan 20 birey (%9.3) bulunmaktadır. Komplikasyon olan 20 bireyin 9'unda açık epizyotomi, 9'unda yara yeri enfeksiyonu, 1'inde anksiyete+DDB, 1'inde sezaryen sonrası kanama nedeniyle relaparatomi yapıldığı saptanmıştır. Bireylerin giriş HB ortalaması 12.04±1.82, çıkış HB ortalaması 11.08±1.34'dir. (Tablo 1). Gebelik okulu eğitimi tamamlayan bireylerin bebeklerinin 5.Dakika Apgar Skoru ortalaması 8.45±1.93, kontrol grubu bireylerinin 5.Dakika Apgar Skoru ortalaması 8.97±0.46 olduğu belirlenmiştir. Gruplara göre 5.Dakika Apgar Skoru değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (z=1.971, p=0.049). Gruplara göre yaş, parite, doğum şekli, doğum haftası, 1.Dakika APGAR Skoru, Kilo, eylem süresi, indüksiyon, komplikasyon, giriş HB, çıkış HB değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0.05) (Tablo 2). Primigravidlerde Doğum Şekli Sezaryen olanlarda en sık endikasyon 11 bireyde (%25.6) Fetal Distres, 9 bireyde (%20.9) CPD+Gün Aşımı, 3 bireyde (%7.0) CPD+MR olduğu belirlenmiştir (Tablo 3). Gebelik okulu eğitimi tamamlayan grupta yer alan sezaryen olan bireylerde en sık endikasyon 6 bireyde (%27.3) CPD+Gün Aşımı, 6 bireyde (%27.3) Fetal Distres+MSG, 2 bireyde (%9.1) Fetal Distres+Gün Aşımı olduğu belirlenmiştir. Kontrol grubunda yer alan sezaryen olan bireylerde en sık endikasyon 6 bireyde (%23.1) Fetal Distres+MSG, 4 bireyde (%15.4) Fetal Distres+MR, 3 bireyde (%11.5) CPD+Gün Aşımı, 3 bireyde (%11.5) Fetal Distres+Oligohidramnios, 2 bireyde (%7.7) CPD+MR, 2 bireyde (%7.7) CPD+MSG olduğu tespit edilmiştir (Tablo 4). Primigravid olan ve indüksiyon almayan bireylerin %83.1'i (n=69) vajinal doğum, %16.9'u (n=14) sezaryen doğum yaparken, indüksiyon alan bireylerin %59.7'si (n=43) vajinal doğum, %40.3'ü (n=29) sezaryen doğum yapmıştır. Primigravid olan bireylerde indüksiyon durumuna göre doğum şekli açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir ( 2=10.541, p=0.001). Primigravid olan bireylerde indüksiyon almayan bireylerin eylem süresi ortalaması 7.16±4.35, indüksiyon alan bireylerin eylem süresi ortalaması 10.92±5.20'dir.
Özet (Çeviri)
Method: In our study, we included patients who underwent pregnancy followup and gave birth at the Gynecology and Obstetrics Clinic of Ankara Bilkent City Hospital, University of Health Sciences. The study group consisted of patients who completed pregnancy school training, and the control group consisted of patients who did not receive pregnancy school training. Since 70% of the patients coming to the pregnancy school were primigravids, the number of primigravid patients in the 2 patient groups was kept close. Our patients do not have any chronic diseases that would affect pregnancy outcomes and delivery method. The exclusion criteria are patients whose birth occurred before the 37th week of pregnancy, patients who had a pregnancy complication or disease that would affect the mode of delivery or its results, patients with multiple pregnancies, patients with an indication for elective cesarean section, patients who were under 18 years of age or over 35 years of age. were not included in our study. 216 patients who met these conditions were included in the study. Data of 108 study group patients and 108 control group patients (patient age, gestational week at birth, mode of delivery, Gravida/Parity, APGAR Score, Postop/Postpartum CBC values, medical history, baby birth weight, active labor time) were collected. The obtained data were evaluated with the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program and statistical analysis was performed. Findings: The average age of the individuals participating in the study was determined to be 27.18±4.23 years. When we look at the parity status of the individuals, 71.8% (n=155) are primigravid and 28.2% (n=61) are multiparous. Additionally, 77.8% (n=168) of the individuals had a vaginal birth, and 22.2% (n=48) had a cesarean section. When we look at the indications for hospitalization and cesarean section, 119 individuals (55.1%) had AL, 27 individuals (12.5%) had MR, Fetal Distress+Active labor was detected in 13 individuals (6.0%), CPD+Postterm pregnancy in 9 individuals (4.2%), and Fetal Distress+MR and Active labor+MR were detected in 5 individuals (2.3%) each. The average week of birth of individuals is xii 39.40±1.03. The average 1st minute Apgar score of the babies was 7.54±0.73, the 5th minute average Apgar score was 8.71±1.42, and the average weight was 3320.04±387.75 g. The average duration of labor is 7.92±4.78 hours. There were 84 individuals (38.9%) who received induction of labor and 20 individuals (9.3%) who had complications. It was determined that out of 20 individuals with complications, 9 had disrupted episiomy, 9 had wound infection, 1 had anxiety+Mood disorder, and 1 had re-laparotomy due to post-cesarean bleeding. The individuals' entry HB average is 12.04±1.82, and their postop/postpartum HB average is 11.08±1.34. (Table 1). It was determined that the average 5th Minute Apgar Score of the babies of individuals who completed antenatal classes was 8.45±1.93, and the average 5th Minute Apgar Score of the control group individuals was 8.97±0.46. A statistically significant difference was detected between the 5th Minute Apgar Score values according to the groups (z = 1.971, p = 0.049). According to the groups, no statistically significant difference was found between age, parity, mode of delivery, week of birth, 1st Minute Apgar Score, weight, duration of labor, induction, complications, entry HB, postop/postpartum HB values (p>0.05) (Table 2). It was determined that the most common indication in Primigravides with Caesarean Section was Fetal Distress in 11 individuals (25.6%), CPD+Postterm pregnancy in 9 individuals (20.9%), and CPD+MR in 3 individuals (7.0%) (Table 3). It was determined that the most common indication in the individuals who had cesarean section in the group who completed pregnancy school education was CPD + Postterm pregnancy in 6 individuals (27.3%), Fetal Distress + Active labor in 6 individuals (27.3%), and Fetal Distress + Postterm Pregnancy in 2 individuals (9.1%). Among the individuals in the control group who had cesarean section, the most common indication was Fetal Distress+Active Labor in 6 individuals (23.1%), Fetal Distress+MR in 4 individuals (15.4%), CPD+Postterm Pregnancy in 3 individuals (11.5%), and Fetal Distress in 3 individuals (11.5%). Fetal Distress+Oligohydramnios, 2 individuals (7.7%) were found to have CPD+MR, and 2 individuals (7.7%) were found to have CPD+Active Labor (Table 4). While 83.1% (n=69) of individuals who were primigravid and did not receive labor induction had a vaginal birth and 16.9% (n=14) had a cesarean delivery, 59.7% xiii (n=43) of individuals who received labor induction had a vaginal birth and 40.3% had a cesarean delivery. (n=29) gave birth by cesarean section. A statistically significant difference was detected in terms of delivery method according to labor induction status in individuals with primigravids ( 2=10.541, p=0.001). Among primigravid individuals, the average labor time of individuals who did not receive labor induction was 7.16±4.35, and the average labor time of individuals who received labor induction was 10.92±5.20.