İki farklı yöntem ile gerçekleştirilen simülasyon deneyiminin hemşirelik öğrencilerinin stoma bakımına yönelik bilgi beceri beklenti ve görüşlerine etkisi
The effect of simulation experience performed with two different methods on nursing students' knowledge, skills expectations and opinions about stoma care
  1. Tez No: 784833
  2. Yazar: FATİH DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırma, iki farklı yöntem ile gerçekleştirilen simülasyon deneyiminin hemşirelik öğrencilerinin stoma bakımına yönelik bilgi, beceri, beklenti ve görüşlerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, randomize kontrollü deneysel desende, Aralık 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında bir üniversitenin hemşirelik fakültesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini deney grubunda 33, kontrol grubunda 33 olmak üzere toplam 66 öğrenci oluşturmuştur. Deney grubundaki öğrenciler standardize hasta ile kontrol grubundaki öğrenciler ise düşük gerçeklikli maket ile stoma bakımı yapmışlardır. Araştırmanın verileri; Tanıtıcı Özellikler Formu, Stoma Bakım Uygulaması Bilgi ve Beceri Düzeyi Değerlendirme Formu, Simülasyon Tasarım Ölçeği, Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği ile Stoma Bakımına İlişkin Beklenti ve Görüş Formu doğrultusunda elde edilmiştir. Verilerin analizinde sayı, yüzde, standart sapma değerleri ile t testi, Wann Whitney U,Ki Kare, Fisher Ki Kare ve Mcnemar testleri kullanılmıştır. Deney grubundaki öğrencilerin bilgi düzeyi ortalamasının 17.73±3.25'den 25.36±1.82'ye, kontrol grubu öğrencilerinin ise 18.18±2.67'den 25.37±2.15'e yükseldiği, her iki grupta farkın anlamlı olduğu bulunmuştur(p0.05).
Özet (Çeviri)
The research was carried out to evaluate the effect of the simulation experience performed with two different methods on the knowledge, skills, expectations and opinions of nursing students about stoma care. The research was conducted in the nursing faculty of a university between December 2021 and January 2022 in a randomized controlled experimental design. The sample of the study consisted of a total of 66 students, 33 in the experimental group and 33 in the control group.The students in the experimental group performed stoma care with a standardized patient and the students in the control group with a low-reality model. The data of the research; Introductory Characteristics Form, Stoma Care Practice Knowledge and Skill Level Evaluation Form, Simulation Design Scale, Student Satisfaction and Self-Confidence Scale in Learning, and Expectation and Opinion Form about Stoma Care were obtained. Number, percentage, standard deviation values and t test, Wann Whitney U, Chi Square, Fisher Chi Square and Mcnemar tests were used in the analysis of the data. It was found that the mean knowledge level of the students in the experimental group increased from 17.73±3.25 to 25.36±1.82, and the students in the control group increased from 18.18±2.67 to 25.37±2.15, the difference was significant in both groups (p0.05).