İnmeli hastalarda kinezyofobinin yaşam kalitesi, ağrı ve anksiyete üzerine etkisinin beyin manyetik rezonans görüntüleme bulguları eşliğinde incelenmesi
An investigation of the effect of kinesiophobia on quality of life, pain and anxiety in stroke patients through the result of brain magnetic resonance imaging
- Tez No: 784842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FARUK ÖZYAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnme geçiren kişilerde birçok sebebe bağlı olarak yaşam kalitesi olumsuz etkilenir. Bu olumsuzluk da halk sağlığı problemi olarak karşımıza çıkar. Bu çalışma, inmeli hastalarda kinezyofobinin; depresyon, anksiyete, ağrı ve yaşam kalitesine olan etkisini belirlemek ve sonuçları, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) bulguları eşliğinde incelemek amacıyla planlandı. Sosyodemografik veriler kaydedildi. Kinezyofobiyi değerlendirmek amacıyla Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), ağrıyı değerlendirmek amacıyla VAS (vizuel analog skalası), emosyonel durum için Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), yaşam kalitesini değerlendirebilmek için de İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (İÖYKÖ) uygulandı. Hastaların MRG bulguları, Volbrain uygulaması ile hacimsel olarak değerlendirildi. Volbrain raporu ile elde edilen verilerden, corpus amygdaloideum ve hippocampus hacimleri çalışmaya dahil edildi. Modifiye Rankin Skalası'na (MRS) göre 2 ve daha az puan alan 26 inmeli hasta çalışmaya dahil edildi. Değerlendirilen hastaların kinezyofobi puanlarının ortalaması 43,880 ± 7,804 bulundu. Kinezyofobi değerleri; ağrı, anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi değerleri ile incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı bulundu (P0.05). Sonuç olarak inmeli hastalarda, yaşam kalitesine etki eden birçok faktör vardır. Bu faktörlerden kinezyofobi de mutlaka değerlendirilmesi gereken bir parametredir. Corpus amygdaloideum hacmi ile diğer değişkenleri incelemek amacıyla daha düşük kesit kalınlığındaki MRG sonuçları ile kontrol grubunun da dahil edildiği çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The quality of life of people who have had a stroke is adversely affected due to many reasons. This negativity is also a public health problem. In this study, kinesiophobia in stroke patients; It was planned to determine the effect on depression, anxiety, pain and quality of life and to examine the results in the presence of Magnetic Resonance Imaging (MRI) findings. Sociodemographic data were recorded. The Tampa Kinesophobia Scale (TKS) used to assess kinesophobia, the VAS (visual analog scale) to assess pain, the Beck Anxiety Scale (BAS) and Beck Depression Scale (BDS) for emotional status, and the Stroke Specific Quality of Life Scale (SSQOL) to evaluate the quality of life. MRI findings of the patients evaluated volumetrically with the application of Volbrain. From the data obtained with the Volbrain report, corpus amygdaloideum and hippocampus volumes were included in the study. Twenty-six stroke patients with a score of 2 or less on the Modified Rankin Scale (MRS) were included in the study. The mean kinesiophobia scores of the evaluated patients were found to be 43,880 ± 7,804. Kinesiophobia values; pain, anxiety, depression and quality of life values were found to be statistically significant (P0.05). In conclusion, there are many factors that affect the quality of life in stroke patients. Among these factors, kinesiophobia is a parameter that must be evaluated. In order to examine the corpus amygdaloideum volume and other variables, there is a need for studies that include MRI results with lower slice thickness and the control group.