Güreş kulüplerinde örgütsel destek algısının geleceğe yönelik beklentiler üzerine etkisi: Yıldız ve genç güreşçiler örneği
The effect of perception of organizational support on future expectations in wrestling clubs: A study on cadet and junior wrestlers
  1. Tez No: 784843
  2. Yazar: ERHAN BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, güreş kulüplerinde spor hayatlarına devam eden aktif lisanslı olarak güreş yapan yıldız ve genç güreşçilerin algıladıkları örgütsel destek ve geleceğe yönelik beklentilerinin belirlenmesi ve örgütsel destek algısının geleceğe yönelik beklentileri üzerindeki etkisini incelenmek amaçlanmaktadır. Bu kapsamda Türkiye'de farklı kulüplerde aktif spor hayatlarına devam bünyesinde lisanlı olarak güreş yapan yıldız ve genç sporculardan oluşan 295 birey araştırma grubu olarak belirlenmiştir. Araştırma tarama modelinde betimsel niteliktedir. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan 11 maddelik“Kişisel Bilgi Formu”ve sporcuların algıladıkları örgütsel destek algılarını belirlemek için Eisenberger ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve Selçuk (2003) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan“Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği”ile Tuncer'in (2011) tarafından geliştirilen“Ergen Geleceğe Yönelik Beklentileri”ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın analizinde IBM SPSS 25 Paket programı kullanılarak değişkenler yüzde (%), frekans, ortalama değerler açısından tanımlayıcı istatistikleri yapılmıştır. Diğer taraftan değişkenler arasındaki farklılıkları belirlemek amacıyla verilerin normallik testlerinden Kolmogorov Smirnov testi uygulanmıştır. Normal dağılım göstermeyen verilerde Kruskal Wallis ve Chi Kare testi, normal dağılım gösteren testlerde ise bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi testlerinden faydalanılmıştır. Bununla beraber algılanan örgütsel desteğin sporcularda geleceğe yönelik beklentileri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla basit doğrusal regrasyon analizi yapılmıştır. Araştırmada sporcuların algıladıkları örgütsel desteğin ve geleceğe yönelik beklentilerinde etkisinin olmadığı ve çeşitli değişkenler arasında farkların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the perceived organizational support and future expectations of the cadets and young wrestlers who continue their sports lives in wrestling clubs and who are actively licensed, and to examine the effect of organizational support perception on their future expectations. In this context, 295 individuals, consisting of stars and young athletes who continue their active sports lives in different clubs in Turkey, who make licensed wrestling, were determined as the research group. The research is descriptive in scanning model. In the study, the 11-item“Personal Information Form”prepared by the researcher to determine the demographic characteristics of the participants, and the“Perceived Organizational Support Scale”developed by Eisenberger et al. and adapted to Turkish by Selçuk (2003) to determine the perceived organizational support perceptions of the athletes, and Tuncer's (2011)“Adolescent Expectations for the Future”scale was used. In the analysis of the research, descriptive statistics were made in terms of percentage (%), frequency and mean values by using IBM SPSS 25 Package program. On the other hand, Kolmogorov Smirnov test, which is one of the normality tests of the data, was applied to determine the differences between the variables. Kruskal Wallis and Chi Square tests were used for data that did not show normal distribution, and independent groups t-test and one-way analysis of variance tests were used for tests with normal distribution. In addition, simple linear regression analysis was conducted to determine the effects of perceived organizational support on future expectations of athletes. In the study, it was determined that the organizational support perceived by the athletes and their expectations for the future did not have an effect and there were differences between various variables.