Pet hayvan sahiplenmede etkili olan faktörlerin araştırılması
Investigation of factors that effective in pet adoption
  1. Tez No: 784845
  2. Yazar: ABDULLAHI MOHAMED HUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİD TEVFİK AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Sivas İlinde pet hayvan besleyenlerin hayvan sahiplenme sürecinde etkili olan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ana materyalini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesine tedavi ve kontrol amacıyla müracaat eden 500 pet hayvan sahibi oluşturmuştur. Verilerin toplanması 15 Ocak-15 Temmuz 2022 tarihleri arasında 24 sorudan oluşan anket yöntemi ile yapılmıştır. Anketler yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde ve istatistik analizlerinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Anket çalışmasına katılanların büyük bir çoğunluğunun (%87,2) üniversite ve lisansüstü eğitimine sahip olduğu ve çoğunun (%75,4) 18-40 yaşında olduğu gözlenmiştir. Pet hayvan besleyenlerin %80.6'sının apartman dairesinde oturduğu ve çoğunun asgari ücret üstünde bir aylık gelire sahip olduğu anlaşılmıştır. Katılımcıların büyük bir kısmının Kangal köpeği ve tekir kedi besledikleri belirlenmiştir. Pet hayvan besleyenlerin büyük bir çoğunluğunun (%84.6) evcil hayvanları kendilerine arkadaşlık ve can yoldaşlığı yapmaları nedeniyle besledikleri belirlenmiştir. Katılımcıların %24.6'lık bir kısmının Covid 19 pandemi'sinin başlamasından sonra bir evcil hayvan sahiplendikleri gözlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; Sivas İlinde pet hayvan sahiplenmesinde evcil hayvanların arkadaşlık ve can yoldaşlığı yapmaları, eğitim düzeyi, aylık gelir ve pandemi süreci gibi faktörlerin etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the factors that are effective in pet ownership process of those who keep pet animals in Sivas Province. The main material of the study consists of 500 pet animals brought by their owners for treatment and control at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Veterinary Animal Hospital. The collection of data was carried out between January 15 and July 15, 2022 using a questionnaire consisting of 24 questions. The surveys were conducted by face-to-face interviews. SPSS package program was used in the analysis of the data obtained in the study and statistical analysis. It was observed that the majority of the respondents (87,2%) had university and postgraduate education, and most of them (75,4%) were 18-40 years old. It has been understood that 80,6% of those who keep pets live in an apartment and most of them have a monthly income above the minimum wage. It was determined that most of the participants have a kangal dog and a tabby cat. It has been determined that the majority of those who keep pets (84,6%) keep pets for the purpose of friendship and companionship. It was observed that 24,6% of the participants adopted a pet after the onset of the covid 19 pandemic. According to the research results; It has been determined that factors such as friendship and companionship of pets, education level, monthly income and pandemic process are effective in pet ownership in Sivas Province.