Çin kazı (Anser cygnoides) karaciğerinin histolojik ve transmisyon elektron mikroskobik yöntemle incelenmesi
Histological and transmission electron microscopic examination of Chinese goose (Anser cygnoides) liver
- Tez No: 784846
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YAREN KULOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Histology and Embryology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Anatomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Enerji teminin devamlılığında ana organ görevi gören karaciğer vücutta bulunan en büyük bezdir. Vücudu toksinlerden arındırması, safra sentezlenmesi ve sentezlenen safranın salgılanması, metabolizmayı düzenlemesi gibi işlevleri olan karaciğer; endokrin ve ekzokrin bez olarak faaliyet gösterir. Sindirime uğrayan ve emilen maddeleri işleyip diğer organların faydalanması amacıyla depolayan ya da dolaşım sistemine aktaran karaciğer, kompleks yapıda bir organdır ve böylece sindirim sistemi ile dolaşım sistemi arasında bir geçiş bölgesi meydana getirir. Bu çalışmanın amacı Çin kazı (Anser cygnoides) karaciğerinin histolojik açıdan incelenip yorumlanmasıdır. Bu çalışma Aksaray'da özel bir çiftlikten alınan Çin kazları (Anser cygnoides) kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada 6 adet dişi 6 adet erkek olmak üzere 12 adet Çin kazı (Anser cygnoides) kullanılmıştır. Premedikasyon amacıyla Çin kazlarına (Anser cygnoides) kas içine 10-15 mg/kg ksilazin, anastesi içinse yine kas içine 30-50 mg/kg dozunda ketamin enjekte edilmiştir. Daha sonra karaciğerden doku örnekleri alınmıştır. Alınan doku örnekleri %10'luk tamponlu formaldehit bulunduran tüplerde 1 gün boyunca tespit edilmiştir ve daha sonra da yıkama işlemine alınmıştır. Alınan doku örnekler rutin histolojik doku takibinden geçirilip, parafin kullanılarak bloklanmıştır. Parafin kullanılarak bloklanan dokular, 7–8 mikron ebatında bölünüp Hematoxilen Eosin (HE) boyama yöntemi uygulanarak ışık mikroskobunda incelemeye alınmıştır. Transmisyon elektron mikroskobunda incelenmek amacıyla alınan dokular 1 mm büyüklüğünde parçalara bölündükten sonra 20 ml PBS ve 3 ml Gluteraldehitten oluşan tespit solüsyonu içinde bir gece bekletildi ve 3 kere 15 dakika PBS ile yıkandıktan sonra HITACHI HT 7800 transmiyon elektron mikroskobunda incelendi. Çin kazı (Anser cygnoides) karaciğerinde tipik lopçuk yapısının olmadığı, bir çok lobülden oluştuğu ve interlobüler septumun ince olduğu görüldü. Hepatositlerin oval ve merkezi konumlu olup birleşerek remark kordonlarını oluşturdukları saptandı ve bu remark kordonlarının sinüzoidlerle ayrılmış olduğu görüldü. Kupffer hücrelerine rastlandı. Lenf nodülleri incelenen dokularda yoğun olarak gözlendi. Kiernan aralığını oluşturan safra kanalı, arteria hepatica ve vena portaya rastlandı. Vena centralisin olduğu her ünitenin lopçuk yapısına benzer olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The liver, which acts as the main organ in the continuity of energy supply, is the largest gland in the body. The liver, which has functions such as cleansing the body from toxins, synthesizing bile and secreting the synthesized bile, regulating metabolism; It functions as endocrine and exocrine glands. The liver is a complex organ that processes the digested and absorbed substances, stores them for the benefit of other organs, or transfers them to the circulatory system, thus creating a transition zone between the digestive system and the circulatory system. The aim of this study is to examine and interpret the liver of the Chinese goose (Anser cygnoides) histologically. This study was carried out using Chinese geese (Anser cygnoides) taken from a private farm in Aksaray. In the study, 12 Chinese goose (Anser cygnoides), 6 females and 6 males, were used. For premedication, 10-15 mg/kg xylazine was injected intramuscularly into Chinese geese (Anser cygnoides), and 30-50 mg/kg ketamine was injected intramuscularly for anaesthesia. Tissue samples were then taken from the liver. Tissue samples taken were fixed in tubes containing 10% buffered formaldehyde for 1 day and then taken to the washing process. Tissue samples taken were subjected to routine histological tissue follow-up and blocked using paraffin. Tissues blocked using paraffin were divided into 7-8 microns and examined under a light microscope by applying the Hematoxylin Eosin (HE) staining method. Tissues taken for examination under transmission electron microscope were divided into 1 mm pieces, kept in fixation solution consisting of 20 ml of PBS and 3 ml of Glutaraldehyde overnight and washed 3 times with PBS for 15 minutes and then examined in a HITACHI HT 7800 transmission electron microscope. It was observed that the liver of the Chinese goose (Anser cygnoides) did not have the typical lobule structure, consisted of many lobules, and the interlobular septum was thin. It was determined that hepatocytes were oval and centrally positioned and combined to form remark cords, and it was observed that these remark cords were separated by sinusoids. Kupffer cells were found. Lymph nodes were intensely observed in the examined tissues. Bile duct, arteria hepatica and vena porta forming the Kiernan space were encountered. It was determined that each unit with the vena centralis was similar to the lobule structure.