Vitamin K antagonisti olmayan oral antikoagülan kullanan bireylerin yaşam kalitesi
Quality of life of patients using non-vitamin K antagonist oral anticoagulants
- Tez No: 784850
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma Vitamin K antagonisti olmayan oral antikoagülan kullanan bireylerin yaşam kalitesini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı. Araştırma evreni Aralık 2020- Mayıs 2021 tarihleri arasında İstanbul'da bir üniversite hastanesinde Kardiyoloji Polikliniklerine başvuran ve vitamin k antagonisti olmayan oral antikoagülan (NOAC) kullanan bireylerden, örneklemi ise araştırmanın amacı anlatılmış, yazılı izin alınmış ve araştırmanın kriterleri karşılayan 220 hasta bireyden oluştu. Verilerin toplanmasında bireylerin sosyo-demografik ve hastalık/tedavi özelliklerini içeren hasta bilgi formu ve DUKE Antikoagülan Memnuniyet Ölçeği (DAMÖ) kullanıldı. Verilerin analizi bilgisayar ortamında NCSS programı ile yapıldı. Elde edilen veriler sayı, yüzde, frekans, standart sapma, medyan ve ortalama olarak gösterildi. İkili grupların karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında ise Kruskal-Wallis test ve Dunn-Bonferroni testleri kullanıldı. DAMÖ alt boyut ve toplam puanı üzerine diğer değişkenlerin etkileri ise Lineer Regresyon analizi ile değerlendirildi. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalamasının 70,57±10,78, %58,6'sının kadın olduğu, DAMÖ puan ortalamasının 51,34±11,30; ölçeğin yük ve zorluklar alt boyutu puan ortalamasının 16,90±5,09, kısıtlılıklar alt boyutu puan ortalamasının 21,70±4,58 ve olumlu etkiler alt boyutu puan ortalamasının ise 12,74±4,00 olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The research is planned as a descriptive study in order to identify the quality of life of patients using non-vitamin K antagonist oral anticoagulants and the factors affecting them. The population of this research involves the patient who applied to the Cardiology Policlinics of a university hospital in Istanbul between December 2020 and May 2021 and used non-vitamin k oral anticoagulants, and the sample involves 220 patients having the criteria who had an informed consent after being explained the aim of the research. A patient information form consisting on socio-demographic features and disease/treatment features of the patients, and the DUKE Anticoagulant Satisfaction Scale were used to collect the data. The analysis of data is performed on the computer with NCSS. The obtained data were shown as number, percentage, frequency, standard deviation, median and mean. Mann Whitney U test for dual groups, and Kruskal-Wallis test and Dunn-Bonferroni test for more than two groups were used. The effects of other variables on the Duke Anticoagulant Satisfaction Scale sub-dimension and total score, were evaluated with Linear Regression analysis. The average of the individuals surveyed is 70,57±10,78, 58,6% is women, the mean score of the participants the DASS in the research was 51,34±11,30; 16,90±5,09 for the burdens and difficukties, 21,70±4,58 for the limitations, and 12,74±4,00 for the positive effects subscale.