Yeni bir kanat yapısına sahip dikey eksenli rüzgâr türbini geliştirilmesi
Development of a vertical axis wind turbine with a new wing structure
- Tez No: 784879
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM TOKLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Artan ihtiyaçlar ve artan üretim kapasiteleri sonucunda enerjiye olan ihtiyaç da artmış, talep yoğunluğu nedeniyle enerji tedariki de zorlaşmıştır. Yer katmanlarında depolanmış olan sınırlı enerjinin kullanımının birçok çevre sorununa sebep olması ve tabiatın döngüsüne olumsuz etkilerinin günden güne artması, yetkililerin yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgisini artırmıştır. Bu ilginin yönü, kullanımı kolay, teknolojisi olgunlaşmış ve en hızlı gelişen enerji kaynakları doğrultusundadır. Ülkeler kendilerine ait devamlı bulunabilecek, hammadde maliyeti olmayan enerji kaynaklarına yatırımlarını yapmaktadırlar. Ülkeler enerjide ithalatı azaltması, çevre dostu olması, tesis kurulumunun kolay ve hızlı olması gibi nedenlerle rüzgâr enerjisini tercih etmektedirler. Bu çalışmada, alternatif enerji kaynaklarından olan rüzgâr enerjisi ve rüzgâr enerjisinden elektrik enerjisi üreterek veya mekanik enerji olarak faydalanmamızı sağlayacak rüzgâr türbinleri incelenmiştir. İlerleyen safhada dikey eksenli rüzgâr türbini geliştirilerek prototip tasarımı ve imalatı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of increasing needs and increasing production capacities, the need for energy has increased, and energy supply has become difficult due to demand intensity. The use of limited energy stored in the ground layers causes many environmental problems and the negative effects on the cycle of nature increase day by day, increasing the interest of the authorities in renewable energy sources. The direction of this interest is in the direction of energy sources that are easy to use, mature in technology, and developing the fastest. Countries direct their investments to their own energy resources that can be found continuously and that do not have the cost of raw materials. Countries prefer wind energy for reasons such as reducing imports in energy, being environmentally friendly, and easy and fast facility installation. In this study, wind energy, which is one of the alternative energy sources, and wind turbines that will enable us to use wind energy as electrical energy or mechanical energy are examined. In the following stage, a vertical axis wind turbine was developed and prototype design and manufacturing were made.