Diyet yapan obez bireylerde kendini damgalama ile duygusal yeme ve diyet memnuniyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between selfstigma, emotional eating and diet satisfaction in obesean dieting individuals
  1. Tez No: 784880
  2. Yazar: NACİ BERAT DİLSİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dünya Sağlık Örgütü, 2016 yılında dünya genelinde 1,9 milyar fazla kilolu ve 650 milyon obez yetişkin olduğunu bildirmiştir Birçok tıbbi sorun ve depresyon, yeme bozuklukları, kişilik bozuklukları, anksiyete gibi başlıca psikopatolojiler obeziteyle ilişkili bulunmuştur. Obez insanlar aşırı kilolarından dolayı sıklıkla motivasyonsuz, uyumsuz, özensiz, disiplinsiz, tembel şeklinde damgalanma ve ayrımcılığa maruz kalırlar. Kilo ile ilgili damgalanmanın zihinsel sağlık, sosyal işlevsellik ve fiziksel sağlık üzerinde ciddi olumsuz etkileri vardır. Kilo damgasının içselleştirilebileceği ve kendini damgalamanın gelişmesine ve korunmasına yol açabileceği öne sürülmüştür. Duygusal yeme obezitenin risk faktörlerinden biridir. Duygusal yeme davranışı yalnız hissetme, depresyon ve anksiyete gibi duygu değişimleriyle birlikte seyreden normalden fazla yeme ile karakterize psikolojik yeme türlerinden biridir. Yapılan birçok çalışmada obez bireylerin normal bireylere göre daha çok duygusal yeme davranışı sergilediği görülmüştür. Bu çalışmanın amacı diyet yapan obez bireylerde kendini damgalama ile duygusal yeme ve diyet memnuniyeti arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma verileri Ağustos 2022 – Eylül 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği (TDYÖ), Kiloya İlişkin Kendini Damgalama Ölçeği (KİKDÖ) ve Diyet Memnuniyet Ölçeği (DMÖ) kullanılmıştır. Araştırmaya Diyetse Kliniğine başvuran ve bilgilendirilmiş onamı alınan 145 gönüllü obez birey dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The World Health Organization reported that there were 1.9 billion overweight and 650 million obese adults worldwide in 2016. Many medical problems and major psychopathologies such as depression, eating disorders, personality disorders, and anxiety have been associated with obesity. Obese people are often stigmatized and discriminated against as unmotivated, incompatible, sloppy, undisciplined and lazy because of their excess weight. The stigma associated with weight has serious adverse effects on mental health, social functioning, and physical health. It has been suggested that weight stigma can be internalized and lead to the development and maintenance of self-stigma. Emotional eating is one of the risk factors for obesity. Emotional eating behavior is one of the types of psychological eating characterized by feeling lonely, eating more than normal, accompanied by emotional changes such as depression and anxiety. In many studies, it has been observed that obese individuals exhibit more emotional eating behavior than normal individuals. The aim of this study is to examine the relationship between self-stigma, emotional eating and diet satisfaction in obese dieters. The study is cross-sectional. The relational survey model was used and it is a descriptive study. The sample was formed between August 2022 and September 2022. As data collection tools; Personal Information Form, Turkish Emotional Eating Scale (TEES), Weight-Related Self-Stigma Scale (WRSSS) and Diet Satisfaction Scale (DSS) were used. 145 volunteer obese individuals who applied to the Dietse Clinic and whose informed consent was obtained were included in the study.