İslam hukukuna göre gıda katkı maddeleri
Food additives according to Islamic law
- Tez No: 784891
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Beslenme insanın en temel ihtiyaçlarından biridir. Beslenme için gerekli olan maddeler ise gıdalardır. Hayatın her alanını düzenleyen İslâm, beslenme için gerekli olan gıdanın sınırlarını çizmiştir. İslâm, gıdanın kaynağı, içeriği, insan bedenine ve ruh sağlığına yarar ve zararı, üçüncü şahısların hakları açısından değerlendirerek kurallar koymuştur, temel olarak da helâl gıdalarla beslenmeyi emretmiştir. Değişen teknolojiyle beraber beslenme alışkanlıklarının da değiştiği yadsınamaz bir gerçektir. Bu değişim ve dönüşüm işlenmiş ve ambalajlı gıdaların tüketimini artırmıştır. Artan nüfusun gıda ihtiyacının karşılanması için sanayileşmeyle beraber gıda katkı maddelerinin kullanımı bir gereklilik olmuştur. Gıda katkı maddelerinin kullanımının artmasına bağlı olarak yan etkilerinin araştırılması, sağlık açısından zararlarının araştırılması ve sonuç olarak kullanımlarının denetlenmesi bir zorunluluk olmuştur.
Özet (Çeviri)
Nutrition is one of the fundamental needs of humans, and the necessary substances for nutrition are foods. Islam, which regulates every aspect of life, has defined the limits of food that is necessary for nutrition. Islam has established rules by evaluating the source, content, benefits and harms of food for human body and mental health, and the rights of third parties, and primarily enjoins people to consume halal foods. It is an undeniable fact that eating habits have changed with the changing technology. This change and transformation has increased the consumption of processed and packaged foods. Along with industrialization, the use of food additives has become a necessity to meet the food needs of the growing population. Due to the increase in the use of food additives, it has become necessary to investigate their side effects, health hazards, and ultimately regulate their use.