Genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO) İslâm hukukuna göre değerlendirilmesi
Evaluation of (GMO) genetically modified organisms according to Islamic law
- Tez No: 1017812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO), laboratuvar ortamında biyoteknolojik yöntemler kullanılarak bir canlının genetik dizilimine farklı bir canlıdan alınan genlerin aktarılmasıyla elde edilen yeni formları ifade etmektedir. Tarım ve gıda sektörlerinde yoğun bir kullanım alanına sahip olmakla birlikte; sağlık, endüstri, sanayi vb. alanlarda da kullanım alanları mevcuttur. GDO kullanımında, az alandan çok ürün elde etme, dayanıklılık, iklim koşulları, çeşitli zararlı böcek ve hastalıklarla mücadele vb. amaçlanmaktadır. Hızla artan dünya nüfusu ve gıda talebi, tarımsal verimliliği artırmak ve maliyetleri düşürmek amacıyla GDO teknolojisinin yaygınlaşmasına zemin hazırlamıştır. Son yıllarda birçok alanda artış gösteren ve Dünya üzerinde belli başlı bir alana sahip olan GDO, ekolojik denge ve insan sağlığı üzerindeki olası riskleri de beraberinde getirmektedir.“Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların (GDO) İslâm Hukukuna Göre Değerlendirilmesi”başlıklı bu tez çalışmasında, genetik müdahaleler sonucunda elde edilen ürünlerin, İslâm hukuku prensipleri çerçevesinde fıkhî statüsünün (helâl ve haramlık boyutu) belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma neticesinde; GDO' nun tanımına, en yaygın kullanım alanlarına, yararlarına ve zararlarına, İslâm dîni açısından helâl, haram, istihâle ve istihlâk gibi fıkhî kurallar bağlamında değerlendirilmesi yapılarak, bu ürünlerin insan sağlığına etkileri ve dîni meşruiyeti konusunda toplumun bilinçlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Genetically Modified Organisms (GMO) refer to new forms obtained by transferring genes from one organism to the genetic sequence of another organism using biotechnological methods in a laboratory environment. While they have extensive use in the agricultural and food sectors, they also have applications in health, industry, and manufacturing. The aims of GMO use include obtaining high yields from small areas, improving resistance, adapting to climatic conditions, and combating various pests and diseases. The rapidly increasing world population and food demand have paved the way for the widespread adoption of GMO technology to increase agricultural productivity and reduce costs. GMOs, which have increased in many areas in recent years and occupy a significant place globally, also bring with them potential risks to ecological balance and human health. This thesis, titled“Evaluation of Genetically Modified Organisms (GMO) According to İslamic Law,”aims to determine the jurisprudential status (halal and haram aspects) of products obtained as a result of genetic interventions within the framework of İslâmic law principles. As a result of the research; This study aims to raise public awareness about the effects of GMO on human health and their religious legitimacy by defining them, their most common uses, their benefits and harms, and evaluating them within the context of İslamic jurisprudence regarding halal, haram, istihal, and istihlaq.