Perceived personal stress level of Iraqi nurses during the corona pandemic and its relation with coping strategies
Iraklı hemşirelerin korona pandemisi sırasında algılanan kişisel stres düzeyi ve başa çıkma stratejileri ile ilişkisi
- Tez No: 784895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLENDAM AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
COVID-19 pandemisi dünyayı fiziksel, zihinsel, ekonomik ve sosyal olarak etkilemiş ve küresel bir halk sağlığı sorununa dönüşmüştür. Bu çalışma, Irak'ta Corona pandemisi döneminde hemşirelerin stres düzeylerini ve bu stresle baş etme stratejileri başta olmak üzere stres düzeyleri ile ilişkili faktörleri belirlemeyi amaçlamıştır. Betimsel bir kesitsel çalışma tasarımı kullanıldı. Araştırma, 99 erkek (%39.4) ve 152 kadın (%60.6) hemşireden oluşan 251 kişilik bir örneklem üzerinde yapılmıştır. Veriler, üç bölümden oluşan bir anket kullanılarak toplanmıştır: demografik veri formu, algılanan stres ölçeği ve başa çıkma stratejileri ölçeği. Katılımcıların büyük bir kısmı hazırlık (%25.5), önlisans (%45.4) ve Lisans (%26.7) mezunudur. Katılımcıların çoğu (%81.3) izolasyon bölümünde çalışmaktadır. Ortalama algılanan stres puanı 21.9 (SD=5.2) ve ortalama başa çıkma stratejileri puanı ortalama 3.1'dir (SD=0.9). Katılımcıların algılanan stres düzeyi şiddetli (%17.1), orta (%78.5) veya düşük (%4.4) düzeyde idi. Katılımcıların baş etme stratejilerini kullanma düzeyleri orta (%76.5), yüksek (%19.5) ve düşük (%4) düzeyde idi. Çalışma, stres düzeyi ile incelenen sosyodemografik özelliklerin hiçbiri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulmamıştır. Ayrıca, salgın hastanesinde çalışanların stres düzeyi, hemşirelerin aileleriyle olan ilişkilerini (t= 2.45, p= 0.015), günlük yaşamlarını (t= 2.004, p= 0.046) ve günlük ruh hallerini etkilemektedir (t=2.226, p= 0.027). Ancak, başa çıkma stratejilerinin kullanımı, farklı yaş grupları, cinsiyet, eğitim durumu ve iş deneyim düzeyi arasında farklılık göstermemiştir. Algılanan stres düzeylerinin 30 yaş ve altında olanlarda daha yüksek olduğu ve hemşirelerin çoğunluğunun orta düzeyde başa çıkma stratejilerine sahip olduğu görülmüştür. Hemşireler, öncelikle kendi stresleriyle uygun baş etme stratejilerini kullanmaya
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has impacted the world physically, mentally, economically, and socially, and turned into a global public health problem. This study aimed to identify the stress level of nurses during the Corona pandemic period in Iraqi and the factors that are related to their level of stress, mainly their coping strategies. A descriptive cross- sectional study design was used. The study was conducted on a sample of 251, 99 males (39.4%) and 152 female (60.6 %) nurses. The data were collected using a survey which consisted of three parts: demographic data form, perceived stress scale, and coping strategies scale. The bulk of the participants had nursing high school for nursing (25.5 %), Diploma (45.4 %), and bachelor's degree (26.7 %). Most of the participants (81.3 %) were working at the isolation department. The mean perceived stress score is 21.9 (SD=5.2), and the mean coping strategies score is 3.1 (SD=0.9). The perceived stress level of participants was severe (17.1%), moderate (78.5%), or low (4.4%). The use of coping strategies of participants was moderate (76.5 %), high (19.5 %), and low (4%). The study does not find any statistically significant difference between level of stress and any of the examined sociodemographic characteristics. In addition, level of stress among those working at epidemic hospital affect the nurses' relationships with their families (t= 2.45, p= 0.015), daily life (t= 2.004, p = 0.046), and the daily mood (t = 2.226, p= 0.027). However, use of coping strategies did not differ between different age groups, gender, educational qualification, experience level, and working hours. Nurses should be prepared to deal with their own stress using the coping strategies in stressful events like pandemic so that they will be able to assist individuals better in society.