İki farklı kanatlı türünde kanatta bulunan patagium ve patagium'u destekleyen anatomik yapıların incelenmesi
Investigation of the patagium and anatomical structures supporting patagium in two different bird species
- Tez No: 784896
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR DABANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Anatomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Kümes hayvanı olarak yetiştirilen, uçabilen ve uçamayan iki farklı kanatlı türünde, kanatlardaki patagial oluşumların olası farklılıklarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamında erişkin (6 - 7 aylık) 8 erkek 7 dişi Numida meleagris (Beç Tavuğu) ile 7 erkek 7 dişi Gallus gallus domesticus (Tavuk) kullanıldı. İnceleme, dekapitasyon sonrasında, anatomik diseksiyon yöntemiyle gerçekleştirldi. Kanattaki patagiumlar'ın ligamentlerine ait ölçümler, dinlenme pozisyonunda ve kanat tam açık pozisyonda, dijital kumpas yardımıyla ölçüldü. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Patagium cervicale ve patagium alulae'yi destekleyen bir kasın ya da ligamentin olmadığı saptandı. Tavukta metapatagium'a, m. serratus superficialis pars metapatagialis ve m. latissimus dorsi pars metapatagialis destek verirken; Beç tavuğunda sadece m. serratus superficialis pars metapatagialis'in desteklediği gözlemlendi. Postpatagium uçuş tüyü follüküllerini sıkı bir şekilde sarmasından dolayı farklı şekilde görüldü. Beç Tavuklarında propatagium'un deri katmanları arasında, tavuklara göre daha yoğun bağdoku iplikleri içerdiği gözlemlendi. Ligamentum limitans cubiti'nin sınırları Beç Tavuklarında net görülemedi. Ligamentum propatagialenin baş ve orta kalınlıklarında her iki tür arasında önemli bir fark görülmezken son kalınlıkta Beç tavuklarındaki verilerin tavuklardan daha büyük olduğu ve istatistiksel olarak önem arz ettiği belirlendi. Ayrıca lig. propatagiale Beç Tavuklarında, tavuklardan daha kısa olduğu morfometrik olarak belirlendi. Fakat lig. propatagiale'nin uzunluğu, uzun kanat kemikleriyle her iki farklı pozisyonda da orantısal olarak aynı büyüklükte olduğu tespit edildi. Sonuç: Yapılan bu çalışma ile; kümes hayvanı olmaları dolayısıyla yaşam koşulları ve beslenme tarzları benzer olan, fakat biri uçabilen ve diğeri uçamayan iki farklı tür kanatlıda kanattaki patagium'ları oluşturan yapılar hem morfolojik hem de morfometrik olarak incelenerek, farklılıkları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is aimed to reveal the possible differences of the patagial formations on the wings in two different bird species that are flying and non-flying, raised as poultry. Material and Methods: Adult (6 - 7 months old) 8 male 7 female Numida meleagris (Guinea fowl) and 7 male 7 female Gallus gallus domesticus (chicken) were used in the study. After decapitation, it was examined by anatomical dissection. The patagiums and patagial structres in the wing were measured with a digital caliper in resting position and fully open position. Obtained data were evaluated statistically. Results: It was determined that there was no muscle or ligament supporting the patagium cervicale and patagium allulae. While m. serratus superficialis pars metapatagialis and m. latissimus dorsi pars metapatagialis support the metapatagium in Gallus gallus domesticus; only m. serratus superficialis pars metapatagialis was observed in Numida meleagris. The postpatagium was seen differently because it tightly encircled the flight feather follicles. It was observed that propatagium contained more dense connective tissue fibers between the skin layers in Numida meleagris than in Gallus gallus domesticus. The borders of Ligamentum limitans cubiti could not be seen clearly in Numida meleagris hens. While there was no significant difference between the two species in the head and middle thickness of the ligamentum propatagiale, it was determined that the data in Numida meleagris in the final thickness were larger than the Gallus gallus domesticus and were statistically significant. In addition, morphometrically it was determined that lig. propatagiale of Numida meleagris was shorter than Gallus gallus domesticus. However, the length of the lig. propatagiale was found to be proportionally the same size with the long wing bones in both different positions. Conclusion: This research has shown both morphological and morphometric variations in the structures that make up the patagia alae between two varieties of fowl, both of which are poultry and hence have comparable living circumstances and diets, but which have different flight capabilities.