Elektrikli otomobillerin katkılı plastik malzeme kullanılan ön kaputunun tasarımı ve maliyet analizi
Design of the front hood using plastic materials with additives of electric cars and cost analysis
- Tez No: 784897
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, seçilecek plastik malzemenin hangi tür katkı malzemesine ihtiyaç duyulacağı ve seçileceği üzerinde çalışılacaktır. Katkı malzemelerinin katkı oranı ve katkı malzemesinin şeklinin nasıl olması gerektiğinin belirlenmesi sonrasında kriterler belirlenerek çalışmaların belirli aşamalar çerçevesinde başlayıp ilerlemesi sağlanacaktır. Çalışmada örnek bir kaput tasarlanarak, var olan mevcut kaput özelliklerini karşılayacak malzeme kullanılacak olup, aday malzeme gereken özelliklerini taşıdığı ortaya konulduğunda tasarım aşamasına geçilecektir. Tasarıma geçilince ortaya çıkan kaput şekline bağlı olarak kalıp dolum analizi, çarpışma analizi gibi çeşitli analizlerle tasarımda iyileştirmelere gidilecektir. Tez konusunun kapsamı içerisinde, sonuçlarına bakıldığında neden katkılı plastik malzeme ile üretimi yapılması gerektiği, neden tercih edilmesi gerektiği yer almaktadır. Malzeme seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konular ise; geri dönüşüm, çevre dostu olması ve toplam maliyetidir. Kriterlere uygun olarak üç malzeme seçildiğinde ve üç plastik malzeme ile mevcutta kullanılan sac arasında, parça üzerinde sonuçlarının gözlemlenebilmesi adına analizler yapılacaktır fakat analiz için bize yansıyacak maliyet yüksek çıkarsa, en uygun analizin gerçekleştirilmesi adına OEM'lerden bilgi alınacaktır. OEM'lerden alınan bilgi sonrasında uygun analize başlanarak sonuçları gözlemlenecektir. Ayrıca bu analiz otomobil üretiminde kullanılan en uygun analiz tipi olmalıdır. Dolum analizinin yapılamamasının nedeni kalıpçıdan soğutma parçalarının tasarımı, vd. konusunda bilgi alınması gerektiğidir ve bu bilginin maliyetli olmasıdır. Çarpışma analizinin yapılamamasının nedeni ise sadece kaput parçasının yeterli olmamasıdır. Bu nedenle yapılacak olan analiz çeşidi olarak burulma rijitliğinin hesaplanması analizi bilgisi alınmıştır. Bu analizin modellemesi Hypermesh'te yapılmış olup sonrasında Abaqus'te çözdürülmüştür. Plastik malzemeler üçü için analizler yapılmıştır ve sac ile kıyaslanacağı için sac için de analiz yapılmıştır. Sonuçlarına bakılarak en uygun malzemelerin hangileri olduğu konusunda inceleme yapılmıştır. Kalıp maliyetleri hesaplamasına geçildiğinde ise kaputun iç ve dış plastik parçaları üretimi için gereken toplam kalıp maliyeti bilgisi alınmış olup aynı şekilde sac için de farklı bir firmadan bilgi alınmıştır. İç ve dış parçalar, sac ile üretileceği zaman birden fazla proses sonrasında son halini alacağından dolayı maliyetler de buna göre olacaktır. Daha sonra plastik ve sac parçaların üretilmesi sırasında ortaya çıkacak toplam maliyet hesaplanmıştır. Hurda oranları da belirtilmiştir. Sonuçlar kısmında da en uygun hangi malzemeden üretilebileceği belirtilmiştir. İyileştirme çalışmalarının ve maliyet azaltma çalışmalarının sürekli devam ettiği günümüzde, böyle çalışmaların yapılması birçok açıdan işletmelere faydalı olacağı gibi geri dönüşüm ve çevreyi koruma konusunda da faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it will be studied on which type of additive material will be needed and selected for the plastic material to be selected. After determining the contribution ratio of the additives and the shape of the additive material, the criteria will be determined and the works will be started and progressed within the framework of certain stages. In the study, a sample hood will be designed and the material that will meet the existing hood features will be used, and when the candidate material is revealed to have the required properties, the design phase will be started. Depending on the hood shape that emerges when the design is started, improvements will be made in the design with various analyzes such as mold filling analysis and collision analysis. Within the scope of the thesis subject, when the results are examined, why it should be produced with additive plastic material and why it should be preferred. The most important issues to be considered in material selection are; recycling, environmental friendliness and total cost. When three materials are selected in conforming with the criteria, analyzes will be made between the three plastic materials and the currently used sheet metal so that the results can be observed on the part. After the information received from the OEMs, the appropriate analysis will be started and the results will be observed. In addition, this analysis should be the most appropriate type of analysis used in automobile production. The reason why the filling analysis could not be done is necessary to get information from the mold maker about subject of the design of the cooling parts, et al and this information is costly. The reason why the collision analysis could not be done is that only the hood part is not sufficient. For this reason, as the type of analysis to be made, information the calculating of torsional stiffness analysis was taken. This analysis was modeled in Hypermesh and then solved in Abaqus. Analyzes have been made for three of the plastic materials and, since it will be compared with sheet metal, analysis has also been made for sheet metal. By looking at the results, it was examined which materials were the most conforming. When the mold costs are calculated, the total mold cost information required for the production of the inner and outer plastic parts of the front hood was obtained, and in the same way, information was obtained from a different company for the sheet metal. When the inner and outer parts will be produced with sheet metal, the costs will be accordingly, since they will take their final form after more than one process. Then, the total cost that will arise during the production of plastic and sheet metal parts is calculated. Scrap rates are also indicated. In the results section, it is stated which material can be produced most appropriately. In today's world, where improvement and cost reduction efforts continue, such studies will be beneficial for businesses in many ways, as well as for recycling and protecting the environment.