Optimizing routing in AOMDV by load balancing in manet
Optımızıng routıng ın AOMDV by load balancıng ın manet
- Tez No: 784924
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN TENEKECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Mobil Eş-Eşe Ağlar (MANET), altyapı ve merkezi yönetim olmaksızın geçici bir ağ yapılandırmasında dinamik olarak çalışan bir dizi statik düğümden oluşur. Bu tez ile ağ performansını arttırmak için AOMDV protokolüne dayalı olarak çok yollu bir protokol olarak Mod-AOMDVgeliştirilmiştir. Karşılaştırma için temel ağ performans ölçütleri kullanıldı. Bunlar; Verim, Paket Teslim Kesri / Oranı (PDF / PDR) ve Ortalama Gecikme ölçütleridir. Verim ile tek seferde iletilen toplam veri paketlerinin oranıdır ve saniyede bir kilobit olarak ölçülür. Paket Teslim Kesri / Oranı (PDF / PDR) ile alınan veri paketlerinin sayısı ile gönderilen veri paketlerinin sayısı arasındaki oranı ölçülür. Ortalama Gecikme ile de veri paketlerinin gönderen düğümlerden alıcı düğümlere ulaşması için harcanan ortalama süredir. Bu gecikme süresi, veri paketlerinin maruz kaldığı tüm olası gecikmeleri içerir ve saniye cinsinden ölçülür. AOMDV çok yollu yönlendirme protokolünün performansını iyileştirmek için Mod-AOMDV adlı çok yollu bir yönlendirme protokolü önereceğiz ve önerilen Mod-AOMDV yönlendirme protokolünün performansını analiz edeceğiz ve performansını NS2 Ağ Simülasyonu Sürüm 2.35. ile temel protokol AOMDV ile karşılaştıracağız. Deneysel sonuçlar, çıktı, zaman gecikmesi ve PDF performans ölçümlerinde orijinal protokole kıyasla önerilen protokolün daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mobile Ad-Hoc Networks (MANET) consist of a series of static nodes that operate dynamically in an ad-hoc network configuration without infrastructure and centralized management. With this thesis, Mod-AOMDV was developed as a multipath protocol based on the AOMDV protocol to improve network performance. Key network performance metrics were used for comparison. These; The metrics are Throughput, Package Delivery Fraction / Rate (PDF / PDR) and Average Latency. It is the ratio of the total data packets transmitted at one time to the throughput, and is measured in one kilobit per second. The Package Delivery Fraction/Ratio (PDF/PDR) is measured as the ratio between the number of data packets received and the number of data packets sent. With Average Latency, it is the average time it takes for data packets to reach the receiving nodes from the sending nodes. This delay time includes all possible delays that data packets undergo and is measured in seconds. To improve the performance of AOMDV multipath routing protocol, we will propose a multipath routing protocol named Mod-AOMDV and analyze the performance of the proposed Mod-AOMDV routing protocol, and its performance will be NS2 Network Simulation Version 2.35. We will compare with the basic protocol AOMDV. Experimental results show that the proposed protocol outperforms the original protocol on output, time delay, and PDF performance measures.