Resistance spot welding of aluminum alloy to carbon steelusing copper as filler metal
Bakır folyo dolgu metali kullanılarak alüminyum alaşımının karbon çeliğine direnç punta kaynağı
- Tez No: 784927
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVAT ÖZARPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Farklı metallerin kaynak işlemi için (AA6061, 1.0 mm kalınlık ve karbon çeliği, hafif AISI-SAE 1005, 0.7 mm kalınlık), birkaç farklı kalınlıkta (0.2, 0.3, 0.02, 0.03) ara katman olarak kullanılan saf kırmızı bakır varlığında yapılıp ve aralarından kaynak koşullarını iyileştirmek ve anizotropi problemini çözmek için en iyi kalınlık seçilebilir. Karbon çeliği ve alüminyum alaşımlarının kullanılması, aralarında en iyi kalınlıkta saf kırmızı bakır şeritlerin bulunması ve farklı metaller arasındaki kaynak işleminde direnç nokta kaynak teknolojisinin kullanılması iş piyasasına ve literatüre katkılar sağlayacaktır. RSW'nin ana avantajı, birbirinden farklı malzemeleri birleştirebilmek için kullanılabilmesidir. Çeşitli imalat, yiyecek ve içecek imalat sanayilerinde, fırınlar, kaplar gibi ekipmanların üretilmesi için alüminyum alaşımlarının ve karbon çeliklerinin birleştirilmesi, karbon çeliklerinin ve eşdeğer kalitedeki alüminyum alaşımlarının birleştirilmesi için kullanılan diğer kaynak yöntemlerle büyük bir rakip olarak ortaya çıkmıştır. Bakır, karbon çeliği ve alüminyum alaşımının kombinasyonu, iyi elektriksel ve termal iletkenlik özellikleri ve ve diğer özellikleriyle olan afiniteleri nedeniyle birçok mekanik özelliğin iyileştirilmesine yol açar. İstenen nitelikler arasında büyük korozyon direnci, belirgin bir dekoratif görünüm ve mükemmel kaynaklanabilirlik bulunur. Direnç nokta kaynağı, bir kaynakta farklı metalleri birleştirirken aşındırıcı ortamlar ve yüksek sıcaklık döngüleri dahil hizmet koşulları için uygundur. Bu tür kaynak fikri, metalden sabit bir elektrik akımının geçtiği iki bakır elektrod ile kaynaklanacak iki parçanın bastırılmasına bağlıdır ve bunların tam olarak yapışmaması sonucu oluşur ve bu da yüksek ısı oluşumuna ve metalin erimesine yol açar, aynı anda elektrik akımı ayrılır ve daha sonra sıkıştırılır Elektronlar zıt yönlerde çekilir ve bu da erimiş bölgede füzyona yol açar. Bu tezde ana metal malzemenin cinsine ve kalınlığına bağlı olarak akımın şiddeti, geçiş süresi ve basınç miktarı seçilmiştir. Akımın geçiş süesi 0.8 - 1,6 sn arasında akımın şiddeti ise 8500 kA ve 12300 kA arasında seçilmiştir. Sonuçlara göre en iyi akım 12300 kA olarak en iyi süre ise 0.8 saniye olarak bulunmuştur. En iyi kalınlığı seçmek için dört kalınlıkta kırmızı bakır dolgu metali olarak kullanılmış ve test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Welding process of dissimilar metals (AA6061, thickness of 1.0 mm, and carbon steel, light AISI- SAE 1005, thickness of 0.7 mm), the welding process in the presence of pure red copper can be used in several different thicknesses (0.2, 0.3, 0.02, 0.03) and choose the best Among them, as an interlayer to improve welding conditions and solve the problem of anisotropy, discuss optimization techniques, and include it between aluminum alloys and carbon steels to overcome the problem of different electrical and thermal properties, and more metal energy generated from electric current. The following are some of the advantages that suit the labor market, using carbon steel and aluminum alloys, inclusion of the best thickness of pure red copper strips between them, and using spot welding technology in the welding process between different metals. The main benefit of RSW is that it can be used to bind materials that are different from each other. In various manufacturing and food and beverage manufacturing industries, the joining of aluminum alloys and carbon steels to produce equipment such as furnaces, vessels and containers has emerged as a great contender for joining carbon steels and aluminum alloys of equivalent grades. The combination of copper, carbon steel and aluminum alloy leads to the improvement of many mechanical and metallic properties due to the good electrical and thermal conductivity properties and their affinity with some of their properties. Desired qualities include great corrosion resistance, a distinct decorative appearance, and excellent weldability. The Resistant spot welding it is suitable for service conditions including corrosive environments and high-temperature cycles when joining dissimilar metals in a weld. The idea of this type of welding depends on the pressure of the two pieces to be welded with the two copper electrons where a constant electric current passes through the metal The main one meets the greatest resistance from the air Located at the boundary between the two pieces and the result of not adhering them completely, and this results in the generation of High heat leads to the melting of the metal, then at the same moment the electricity current is separated and then compressed Electrons are drawn in opposite directions, which leads to fusion in the molten region The strength of the current, its passage time and the amount of pressure based on the type and thickness of the base metal material In this thesis, Several currents were used in this thises or movement between 8500 kA and 12300 kA and ranged several times between 0.8 - 1.6 s. The choice was settled between the best current of 12300 kA and the best time being 0.8 seconds. It was tested on four thicknesses of red copper to select the best thickness and used as a filler metal.