Mikroişlemci kontrollü çanak anten uydu arama ve yönlendirme sistemi
Microprocessor controlled satellite tracking system by dish antenna
- Tez No: 78496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmada, mikroişlemci kontrollü çanak anten uydu yönlendirme sistemi gerçekleştirilmiştir. Mikroişlemci olarak 8085 seçilmiş ve bir hybrid adım motorun fazlarının, sürücü devresi ile uyartılarak kontrol edilmesi sağlanmıştır. Sistem programında kullanıcının kolaylıkla kullanabileceği bir menü tasarlanmıştır. Program sayesinde koordinatları sistemin hafızasında olan istenen bir uyduya antenin yönlendirilmesi sağlanmıştır. Ayrıca programda, ince ayar ve referans kaydırma gibi işlemler de yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, microprocessor controlled satellite tracking system by dish antenna was realized. Intel 8085 chip was chosen as a microprocessor. Control of the hybrid type step motor was made using a drive circuit. In this program, a user-friendly menu was written. Using this program in the system's memory, antenna can be orientated to any satellite easily. In addition, fine-tuning and reference shifting operations have been added to the program. 11