TMS320C50 DSP kullanarak sayısal sinyal işleme
Digital signal processing by using TMS320C50 DSP
- Tez No: 78497
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ATIF ÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
IV ÖZET Artık günümüz elektroniğinin amacı mümkün olan herşeyi dijital yapmak olmuştur. Bu ilke kişisel bilgisayarlara kadar uzanmıştır. Bu nedenle içerisinde herhangi bir elektronik ölçme elemanı, haberleşme veya audio ürünü, geleneksel elektronik devre bulunduran sistemler hem donanımda hem de programlamada bu ilkeyi takip etmektedir. Yakın zamana kadar bu ilkenin isteklerini mikroişlemciler karşılayabilmesine rağmen, dijital sinyal işlemedeki özellikle dijital filtreler ve spektrum analizindeki algoritmaların gelişmesiyle, mikroişlemciler yapılarını geçmişe oranla daha uzman ve bu algoritmalara daha uygun duruma getirmek zorunda kalmışlardır. Bu zorunluluk dijital sinyal işlemciler (DSP) adı verilen yeni yapıyı ortaya çıkararak bu gelişmeye cevap vermiştir. Analog ve dijital dünya arasındaki boşluk analog-dijital ve dijital-analog çeviricilerin köprüsüyle ekonomik olarak sağlanmaktadır. Analog sinyallerin dijital forma dönüştürülmesi, sinyallerin analog eşdeğerlerine karşı gelmemesine rağmen, sinyal işleme algoritmalarındaki bazı hileler ile gerçeğe en yakın olarak elde edilmekte, böylece dijital dünyanın avantajlarından faydalanılmaktadır. Bu tezde, genel amaçlı TMS320C50 DSK modülünün kişisel bilgisayar tarafından tanınması için program yazılmış ve modül üzerinde bazı uygulamalar yapılmıştır. Bunlar DSK modülünün bir kişisel bilgisayar ile haberleşmesi ve DSK modülüne girilen bir analog sinyalin işlenmesi olarak özetlenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Do it digitally. These days, this precept goes far beyond personal computers. Inside practically any measuring instrument, communications or audio product, traditional electronic circuits are being emulated in software and firmware. The software drives a new generation of specialized microprocessors whose arthitecture is optimized to carry out digital signal-processing (DSP) algorithms, typified by the multiply-accumulate computation sequence of digital filters and spectral analysis. With the gap between the analog and digital worlds bridged by economical analog-to-digital and digital-to-analog converters, the translation of signal processing functions to digital terms is further driven by advantages of stability, programmability, enhanced performance, as well as some digital signal processing algorithms and tricks that have no analog equivalent. In this thesis, a diagnostic software was written between general purpose TMS320C50 DSK modul and personel computer and some applications were made on the modul. These may be summarized communacating between personel computer and modul and processing of an analog signal which is applied to the DSK modul.