Improve levels of power & voltage at the nassereya pump station of water by controlling parameters of high voltage networks
Yüksek gerilim şebekelerinin parametrelerini kontrol ederek nassereya su pompa i̇stasyonunda güç ve gerilim seviyelerinin iyileştirmeleri
- Tez No: 784966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmada pompa istasyonunun ulusal elektrik şebekesine bağlıyken karşılaşan sorunları inceleyerek ele alacağız. Çalışmamızda Irak elektrik şebekesini simüle etmek için 28 otobüslü bir elektrik şebekesi kullanarak (Test 2) pompa istasyonlarında ortaya çıkan olumsuz etkileri, voltaji ve güç akış parametreleri, aktif ve reaktif güç akım yüklemesini ve toplam kayıpları ele alacağız. Başta 75 MVA'ya eşit güce sahip pompa istasyonunu bağlayıp yük akışını hesaplamak için Newton Raphson yöntemini kullanan Neplan programı ile analiz yapacağız. Ardından FACT'ın sistemini (SVC, UPFC ve kapasitör bankası) kullanarak problemleri çözeceğiz, aynı zamanda pompa istasyonunun elektronik cihazdan yumuşak yolverme (Soft Starter) ve pasif filtre birinci dereceden arıtma yönteminden üretilen Harmonik'in etkisi olarak güç eşitliği sorunu da ele alınacaktır. Son olarak, arıza akımının etkisini ve akım sınırlama reaktörünü (CLR) kullanarak etkinin nasıl azaltılacağını inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
This paper's research focuses on the real problems which suffer from pumps station during their connection with the national electric network, in our paper, we will take negative effects that appear in the pump stations with power flow parameters, voltage, active and reactive power current loading, and total losses. Using the electric network have 28 Buses (test 2) as a simulation of Iraq's electric network. Firstly we will connect the pump station has a capacity of power equal to 75 MVA and do an analysis by the Neplan program which uses Newton Raphson method to calculate load flow, after that, we are solving problems by using FACT'S system (SVC, UPFC, and capacitor bank) also taken the problem of power equality as an effect of Harmonic which production from electronic device soft start of a pump station and method treatment by passive filter first order. At last, we are studying the effect of fault current and how to reduce the effect by using the Current Limiting Reactor (CLR).