Koroner yoğun bakım ünitesindeki çevresel stresörlerin hastalarda görülen semptomlara etkisi
Effect of environmental stressors in coronary intensive care unit on symptoms seen in patients
- Tez No: 784967
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN NURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, koroner yoğun bakım ünitesindeki çevresel stresörlerin hastalarda görülen semptomlara etkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma, 01.10.2021-01.02.2022 tarihleri arasında Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner Yoğun Bakım 1 ve 2 Ünitesinde yatan 248 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Hasta Bilgi Formu, Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği ve Yoğun Bakım Ünitesinde Çevresel Stresörler Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için Independent Sample T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ayrıca nicel değişkenler arasında ilişki olup olmadığı Pearson Korelasyon analizi ile incelenmiştir. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 60.47±11.15 yıldır ve %80.2'si erkektir. Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği (ESTÖ)'nün puan ortalamasının 44.79∓ 13.47 olduğu (min puan 13, max puan 79) belirlenmiştir. ESTÖ'ye göre hastalarda en sık görülen semptomlar; uykusuzluk (7.06±1.60), endişe (6.94±2.45) ve üzüntüdür (5.95±2.24). Yoğun Bakım Ünitesinde Çevresel Stresörler Ölçeği (YBÜÇSÖ)'ye ilişkin puan ortalamasının 116.19∓16.08 (min puan 79, max puan 158) olduğu bulunmuştur. Ölçeğe göre yoğun bakımda hastaları en çok etkileyen stresörler; kalp monitörünün alarmının bozulduğunu (kesildiğini) fark etmek (3.93±0.28), eşini özlemek (3.87±0.35), uyuyamamak (3.79±0.43), diğer hastaların ağlama/inlemelerini duymaktır (3.78±0.42). Yapılan analiz sonucunda iki ölçek arasında pozitif yönde güçlü ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hastaların yoğun bakım çevresel stresörlerinden etkilenme durumları arttıkça semptom puanları da artmaktadır. Yoğun bakımda yatan hastalar pek çok semptom ve stresörü bir arada deneyimlemektedir. Çevresel stresörlerin etkisi arttıkça hastalarda görülen semptomların puanları da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study in order to evaluate the effect of environmental stressors on the symptoms observed in patients in the coronary intensive care unit. Study was performed on 248 patients hospitalized in Ahi Evren Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital between 01.10.2021-01.02.2022. In order to collect data; Patient Information Form, Edmonton Symptom Assessment Scale and Intensive Care Unit Environmental Stress Scale. Index were used. In order to evaluate the data, Independent Sample T-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used. In addition whether there is a relationship between quantitative variables was examined by Pearson Correlation Analysis. The mean age of the patients participating in the study was 60.47±11.15 years and 80.2%of them were male. It was determined that the average score of the Edmonton Symptom Assessment Scale (ESAS) was 44.79∓ 13.47 (min 13, max 79). According to ESAS, the most common symptoms in patients were; imsomnia (7.06±1.60), worry (6.94±2.45) and grief (5.95±2.24). It was found that the average score on the Intensive Care Unit Environmental Stressors Scale (ICUESS) was 116.19∓16.08 (min 79, max 158). According to the scale, the stressors that most affect patients in intensive care were; noticing that the alarm of the heart monitor is broken (disconnected) (3.93±0.28), missing your partner (3.87±0.35), not being able to sleep (3.79±0.43) and hearing other patients crying/moaning (3.78±0.42). As a result of the analysis, it was concluded that there is a strong relationship between the two scales in a positive direction. Patients hospitalized in intensive care experience many symptoms and stress. As the effect of environmental stressors increases, the scores of symptoms observed in patients also increase.