Kümes altlığı külünün patates bitkisinin (Solanum tuberosum L.) verim ve bazı kalite özelliklerine olan etkisinin belirlenmesi
The effect of poultry waste ash on yield and some quality characteristics of the potato plant
- Tez No: 784979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Bolu ekolojik şartlarında farklı dozlarda uygulanan tavuk altlığı külünün patates bitkisinin (Solanum tuberosum L.) verim ve bazı kalite özellikleri üzerine etkisini belirlenmesi amacıyla 2021 yılında Bolu İli Yenicepınar Köyü arazisinde tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerürlü olarak yürütülmüştür. Denemede 6 farklı gübre dozu kullanılmıştır. Bu dozlar, çiftçi şartları (8 kg/da P + 20 kg/da N), 0, 500, 1000, 1500, 2000 kg/da tavuk altlığı külü + 20 kg/da N şeklinde uygulanmıştır. Tavuk altlığı külü ve fosforlu gübre ekimden bir hafta önce, azot uygulaması ise dikimden önce ve boğaz doldurma işleminden önce uygulanmıştır. Denemede yapılmış olan her türlü gözlem, ölçüm, tartım ve kalite ile ilgili analizler her parsel için ayrı ayrı yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre en yüksek bitki boyu (cm), ana sap sayısı (adet), özgül ağırlık(g) 1500 kg/da kül uygulamasından, ocak başına yumru sayısı (adet) çiftçi şartlarından; ortalama yumru ağırlığı (g), parmak patates yağ oranı (%), protein oranı (%), iri yumru oranı (%) 2000kg/da; cips yağ oranı (%), küçük yumru oranı (%), kuru madde oranı (%) hiçbir uygulamanın olmadığı kontrol parselinde; dekara yumru verimi (kg/da), orta yumru oranı (%), pazarlanabilir yumru oranı (%), 1000 kg/da tavuk altlığı külü uygulamasından tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in three replications according to the randomized blocks experimental design in the field of Yenicepınar Village of Bolu Province in 2021 in order to determine the yield and some quality characteristics of chicken bed ash applied at different doses in Bolu ecological conditions of potato (Solanum tuberosum L.). Six different fertilizer doses were used in the experiment. These doses were applied to farmer conditions (8 kg/da P + 20 kg/da N), 0, 500, 1000, 1500, 2000 kg/da chicken litter ash + 20 kg/da N. Chicken litter ash and phosphorus fertilizer were applied one week before planting, and nitrogen application was applied before planting and before throat filling. All kinds of observations, measurements, weighing and quality analyzes made in the experiment were made separately for each parcel. According to the data obtained as a result of the research, the highest plant height (cm), the number of main stems (pieces), the specific gravity (g) 1500 kg/da ash application, the number of tubers per quarry (pieces) farmer conditions; average tuber weight (g), French fries oil rate (%), protein rate (%), big tuber rate (%) 2000kg/da; chips oil rate (%), small tuber rate (%), dry matter rate (%) in the control plot where there was no application; decare yield kg/ha, medium tuber ratio (%), marketable tuber ratio (%), were determined in 1000 kg/da chicken litter ash application.