An analysis of increasing Euroscepticism and rising nationalist discourse in Hungarian politics
Macar siyasetinde artan Avrupa şüpheciliği ve yükselen milliyetçi söylemin incelemesi
  1. Tez No: 784978
  2. Yazar: ÖZGÜN ELİF ÇALDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESUL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Avrupa şüpheciliği son yıllarda Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında yükselişe geçmiş olan bir olgudur. Macaristan, üye ülkeler arasında tutumun iç ve dış politikada en belirgin hale geldiği ülkelerden biridir. Sovyet sonrası dönemde batı ile ilişkilerini geliştirme ve Birliğe katılım konusunda en istekli ülkelerden biri olan Macaristan'ın bu politik duruşu benimsemesi çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Çalışmada, Macar siyasetinde artan Avrupa şüpheciliğinin ve yükselen milliyetçi söylemin incelenmesi amaçlanmaktadır. 2010 sonrası dönem çalışmanın odak noktasını oluşturmakla birlikte süreçte etkili olan olaylar tarihsel bir bakış açısıyla sunulmuştur. Dönem içerisinde Avrupa şüphecisi tutuma sebep olan AB politikaları ve olaylar incelenmiş ve Macar politikasındaki aktörlerin bahsedilen olay ve politikalara karşı davranışları analiz edilmiştir. Yapılan çalışma Avrupa şüpheciliğini parti ve kamu düzeyinde incelemeyi amaçlamıştır. Bu bağlamda, Macar Avrupa şüpheciliğinin aşırı sağ partilerin kullanmış olduğu milliyetçi söylem ile birlikte gelişmekte olduğunu ve iç ve dış politikada önemli bir araç haline geldiğini ortaya koymuştur. Bu aşamada parti liderlerinin ve hükümet yetkililerinin konuya ilişkin ifadelerinden alıntılar yapılmıştır. Kamu düzeyinde artan Avrupa şüpheciliğini ölçmek amacıyla Avrupa Komisyonuna bağlı bir kurum olan Avrobarometre verilerinden faydalanılmıştır. Kamu düzeyinde Avrupa şüpheciliğinin Avrupa kimliğine karşı değil, AB politikalarına ve bütünleşme kapsamının genişlemesi ve derinleşmesine karşı geliştiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Euroscepticism is a phenomenon that has been on the rise among the member states of the European Union in recent years. Hungary is one of the countries where the attitude among the member states has become the most prominent in domestic and foreign policy. The starting point of the study is the adoption of this political stance by Hungary, which was one of the countries most eager to develop its relations with the West and join the Union in the post-Soviet period. In the study, it is aimed to examine the increasing Euroscepticism and the rising nationalist discourse in Hungarian politics. Although the post-2010 period is the focus of the study, the events that were effective in the process are presented from a historical perspective. The EU policies and events that caused the Eurosceptic attitude during the period were examined and the behavior of the actors in the Hungarian policy towards the mentioned events and policies were analyzed. The study aimed to examine Euroscepticism at the political party and public level. In this context, it has been revealed that Hungarian Euroscepticism develops together with the nationalist discourse used by far-right parties and has become an important tool in domestic and foreign policy. At this stage, quotations were taken from the statements of party leaders and government officials on the subject. In order to measure the increasing Euroscepticism at the public level, data from the Eurobarometer, an institution affiliated to the European Commission, were used. It was concluded that Euroscepticism at the public level developed not against European identity, but against EU policies and the expansion and deepening of the scope of integration.