Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin teknolojik pedagojik yeterlikleri ile eğitim bilişim ağı (EBA) kullanımına yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relation between technological and pedagogical efficacy of physical education teachers and their attitudes towards of educational information network (EBA)
  1. Tez No: 784980
  2. Yazar: SARE KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇALIK VELİ KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Covid-19 pandemi sürecinde örgün eğitime ara verilmesi ile uzaktan eğitim süreci başlamıştır. Millî Eğitim Bakanlığı bu süreci FATİH projesi kapsamında geliştirilen, içerikleri ile etkili eğitimin destekçisi olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile yönetmiştir. EBA'nın çevrim içi eğitimi sağlayan bir eğitim teknolojisi olması teknolojik pedagojik alan bilgisi kavramının değerini ortaya çıkarmaktadır. TPAB, günümüz bilgi ve teknoloji çağında öğretmenlerin meslek hayatına önemli ölçüde etki eden bir kavramdır. Buradan hareketle TPAB yeterlikleri ile EBA kullanımına yönelik tutumları arasında bir ilişkinin olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin TPAB yeterlikleri ile EBA kullanımına yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 383 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak; 14 sorudan hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, 51 maddeden oluşan Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği ve 30 maddeden meydana gelen Eğitim Bilişim Ağı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma sahip olup olmadığına dair çarpıklık ve basıklık değerleri kontrol edilmiştir. Çalışma değişkenlerinin istatistiği için çeşitli parametrik testler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda beden eğitimi öğretmenlerinde TPAB yeterlikleri ve EBA'ya yönelik tutumları arasında zayıf düzeyde, olumlu yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında hizmet yılı yüksek olan öğretmenlerin TPAB düzeylerinin daha düşük olduğu, lisansüstü mezunu öğretmenlerin lisans mezunu öğretmenlere göre TPAB düzeylerinin yüksek olduğu, hizmet öncesi eğitim alan öğretmenlerin TPAB düzeylerinin almayanlara oranla daha düşüktür. Araştırma sonuçlarına göre, hizmet içi eğitim nitelikleri arttırılmalıdır. EBA'nın yetersiz görülen içeriğinin zenginleştirilmesi adına çalışmalar yürütülmelidir. Çalışmanın sınırlıkları da göz önüne alınarak nitel araştırmalar yapılmalıdır. Beden eğitimi öğretmenlerinin EBA tutumlarını arttırmak amacıyla beden eğitimi dersi kapsamındaki içeriklerin zenginleştirilmesi ve derste EBA kullanımının arttırılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In the Covid-19 pandemic process, distance education process has started with the Decommissioning of formal education. The Ministry of National Education managed this process with the Educational Information Network (EBA), which was developed within the scope of the FATIH project and is a supporter of effective education with its content. The fact that EBA is an educational technology that provides online education reveals the value of the concept of technological pedagogical field knowledge. TPAB is a concept that has a significant impact on the professional life of teachers in today's information and technology age. Based on this, it is thought that there is a relationship between TPAB Decencies and attitudes towards using EBA. In this study, it is aimed to examine the relationship between the physical education and sports teachers' TPAB Decencies and their attitudes towards the use of EBA. The sample of the study consists of 383 physical education teachers. As a data collection tool; A Personal Information Form prepared from 14 questions, a Technological Pedagogical Content Knowledge Scale consisting of 51 items and an Educational Information Network Scale consisting of 30 items were used. Skewness and kurtosis values were checked to see if the data had a normal distribution. Various parametric tests were used for the statistical analysis of the study variables. As a result of the research, it was determined that there is a weak and positive relationship between TPAB Decencies and attitudes towards EBA in physical education teachers. In addition, the TPAB levels of teachers with a high service year are lower, graduate teachers have higher TPAB levels than undergraduate teachers, and the TPAB levels of teachers with pre-service education are lower than those without. According to the results of the research, in-service educational qualifications should be increased. Studies should be carried out to enrich the insufficient content of EBA. Qualitative research should be carried out taking into account the limitations of the study. In order to increase the EBA attitudes of physical education teachers, it should be ensured that the content within the scope of physical education course is enriched and the use of EBA in the course is increased.