SİC seramik partikül takviyeli etial-195 aluminyum alaşımına argon kaynağı uygulaması
Argon welding of SİC reinforced etial-195 metal matriks composite
- Tez No: 78498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET SiC parçacık takviyeli metal matriksli kompozit malzemeler (Al-MMK ) alüminyum alaşımlarına ve SiC'e nazaran pek çok avantajlara sahiptir.Daha yüksek özgül dayanım ve özgül modüle sahip olmaları sebebiyle uzay ve uçak endüstrisi ile taşımacılıkta,alüminyum alaşımlarından daha fazla kullanım potansiyeline sahiptirler. Bunlara ilaveten bu kompozit malzemeler soğuk işlem görmüş veya çökelti ile sertleştirilmiş alüminyum alaşımlarından daha fazla yük ve sıcaklık dayanımı ve elastik modülü değerlerine sahiptirler. SiC parçacıklarının boyutlarını ve hacimsel oranlarını değiştirerek termal genleşme katsayısı ile termal iletkenliğin kontrol edilebilmesi mikroelektronik paketleme açısından çok büyük önem arzetmektedir.Ayrıca parçacık takviyeli kompozitler fiber takviye olanlara nazaran oldukça izotropik,mekanik ve fiziksel özelliklere sahiptirler. SiC partikül takviyeli ETIAL-195 metal matriks kompozitler argon atmosferi altında vorteks metoduyla üretilmiştir. Ergimiş Etial-195 alaşımına ağırlıkça %5, %10 ve %15 oranlarındaki SiC partikülleri karıştırma esnasında ilave edilmiş ve hazırlanan kompozit malzemeler sade karbonlu çelikten yapılmış metal kalıba dökülmüştür. Hazırlanan numunelere argon gazı kaynağı tatbik edilmiş ve kaynak bölgeleri ışık ve elektron mikroskoplarında incelenmiştir.Kaynak bölgesi yapısında zararlı faz olan AI4C3 görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ARGON WELDING OF SİC REINFORCED ETİAL-195 METAL MATRIX COMPOSITE Sic reinforced aliminium metal matrix composite (AI-MMC) offer several advantages relative to alloys and Sic.The higher specific strength and specific modulus of the composites compared to Al alloys make them potentially useful as structural materials in aerospace and transportation applications. In addition,these composites exhibit improved high temperature capabilities as the specific strength and modulus advantages persist to higher temperatures than in precipitation-strengthened or work-hardened Al alloys.The ability to tailor their coefficient of thermal expansion and thermal conductivity by varying the volume fraction and the size of the reinforcement.and the matrix composition also makes Sic AIJVIMC attractive materials for microelectronic packaging. Further advantage of the particle type reinforcement accrues from the relatively isotropic mechanical and physical properties of the composite.unlike those of the fiber reinforced AI-MMC. Sic particulate reinforced ETİAL-195 metal matrix composites were produced by vortex method under protective argon atmosphere. Different amount of Sic particulates starting from 5 ; 10 and 15 wt % Sic were introduced to the Etial-195 alloy melt and were bottom poured in to the metal die made of plain carbon steel.Argon welding was applied to the samples prepared and the welding regions were investigated on the light and electron microscopes. Harmful phase AUC3 wasn't seen in the welding region structure