Elektron bombardıman ve tig kaynak yöntemleri ile Fe-Ni esaslı hastelloy-X süper alaşımına varestraint testinin uygulanması
- Tez No: 78499
- Danışmanlar: PROF. DR. MACİT YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Malzeme bilimindeki son gelişmeler mühendislik dünyasına malzeme özelliklerinin en son sınırlarına ulaştıran süperalaşımları getirmiştir. Malzeme seçiminde korozyon ve oksidasyon direnci, mukavemet, sürünme ömrü ve çatlak ilerlemesinde daha iyi özellikler her zaman bir istenen özellikler olmuştur. Ekonomiklik de mühendisleri birçok durumda daha ucuz malzemeleri seçmeye yönlendiren önemli bir faktördür. Ama yüksek sıcaklıklarda süperalaşımlar göz ardı edilemeyecek birçok avantaj sağlarlar. Süperalaşımlar yüksek sıcaklıklarda daha iyi özeliklerin istendiği havacılık ve uzay uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Süperalaşımdan yapılan bu alaşımların üretim ve onarım işlemleri çok karmaşıkdır ve uygun şekilde yapılmalıdır. Aksi taktirde özelliklerdeki eksiklikler dramatik sonuçlara neden olabilir. Kaynak süperalaşımların üretim ve onarımları için vazgeçilmez bir metodtur. Kaynak işlemi sırasından yüksek sıcaklıklara ulaşılmasından dolayı malzeme yapısı kötü şekilde etkilenebilir ve eğer kaynak değişkenleri hassas bir şekilde kontrol edilmezlerse bazı mikro kusurlar meydana gelebilir. İlaveten kaynak metoduna bağlı olarak bu kusurlar büyüklük ve miktar olarak farklılık gösterebilir. Bu araştırmada malzeme olarak Fe-Ni esaslı dövme alaşımı Hastelloy X seçilmiştir. Hastelloy X ile ilgili oluşan kaynak hatalarından biri tane sınırlarında ve diğer tane içi karbürler etrafında meydana gelen karbürlerde oluşabilecek mikroçatlaklardır. Bu çalışmada Hestelloy X'e EB ve TIG kaynak yöntemleri kullanılarak“Varestraint Testi”uygulanmıştır. Her iki yöntemde, kaynak sonrası oluşan ısı tesiri altındaki bölgeler görüntü analizöründe incelenmiştir. Araştırmanın son bölümünde Taramalı elektron mikroskobunda karbür yapıların element analizi yapılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Latest developments in material science has brought superalloys in to the engineering world, reaching the out most boundaries of material properties. Better properties in corrosion and oxidation resistance, strength, creep life and crack propagation has always been an attraction in material selection. Economy is also an important factor which leads engineers to select cheaper materials at many cases. But at elevated temperatures, superalloys provides many advantages which can not be disregarded. Superalloys are widely used at aeronautic and space applications where better properties are required under elevated temperatures. Manufacturing and repair processes of those superalloy made parts are very complicated and must be done properly, otherwise lack properties may cause to dramatic results. Welding is an essential production an repair method for superalloys. Due to high temperatures are reached during the welding process, material structure may be effected badly and some micro defects may occur if welding variables are not controlled precisely. Therefore depending on the welding method these defects may differ in size and quantity. In this thesis a Fe-Ni based wrought alloy, Hastelloy-X, made samples have been chosen. One of the welding defects reveals after the welding of Hastelloy-X is possible occurrence of microcracks at the grain boundaries and on carbides formed at the vicinity of carbides resided in the grains. In this study, Verastraint test has been applied to Hastelloy-X, using EB (Electron beam) and TIG (Tungsten Inert Gas) welding methods. At both methods, heat effected zones resulted from welding were inspected with a image analyzer. At the final part of the study, carbide structures have been evaluated with element analysis of carbide structures using Electron Scanning Microscope.