Markalı ve markasız fiber postların dişlerin kırılma dayanımlarına etkisi
The effect of branded and unbranded fiber posts on the fracture strength of teeth
- Tez No: 784986
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE BODRUMLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, iki farklı kanal patıyla doldurulan dişlerde markalı ve markasız fiber postların dişlerin kırılma dayanımlarına etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmada, 60 adet çekilmiş üst çene daimi keser diş kullanıldı. Çalışmada kullanılan dişlerin kronları, kök boyları 15±0,5 mm olacak şekilde, mine-sement sınırından kesilerek uzaklaştırıldı. Sonrasında kanal dolgusunun tamamlanması için kullanılacak kanal patına göre rastgele 2 ana gruba ayrıldı. Birinci grubun kanal dolum işleminde ADSeal rezin esaslı kanal patı,ikinci grubun ise Well-Root ST biyoseramik esaslı kanal patı kullanıldı. Doldurulan örnekler kullanılacak fiber post türüne göre 2 alt gruba ayrıldı. Birinci grupta markasız fiber post, ikinci grupta markalı fiber post (Cytec Blanco) kullanılarak rezin simanla simantasyonları yapıldı. Post simantasyonu tamamlanan dişlere servikoinsizal olarak 4 mm boyutunda, kompozit kullanılarak kor yapı oluşturuldu. Daha sonra örnekler akrilik bloklara yerleştirildi. Universal test cihazı kullanılarak kırılma olayı gerçekleşene kadar her bir numune yüzeyine 1 mm/dak başlık hızıyla kuvvet uygulanarak kırma testi gerçekleştirildi. Kırılma anındaki değerler Newton (N) cinsinden kaydedildi. Bulgular: Markalı fiber post ve markasız fiber post uygulanmış gruplar kendi aralarında kırılma dirençleri açısından değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadığı saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in vitro study is to examine the effects of branded and unbranded fiber posts on the fracture strength of teeth filled with two different canal sealers. Method: In the study, 60 extracted maxillary permanent incisors were used. The crowns of the teeth used in the study were removed by cutting from the enamel-cementum border with a root length of 15±0.5 mm. Then, they were randomly divided into 2 main groups according to the canal sealer to be used to complete the canal filling. In the canal filling process of the first group, ADSeal resin-based sealant was used, and in the second group, Well-Root ST bioceramic-based sealant was used. The filled samples were divided into 2 subgroups according to the fiber post type to be used. Cementation was done with resin cement using unbranded fiber post in the first group and branded fiber post (Cytec Blanco) in the second group. A core of 4 mm was created cervico-incisally on the teeth whose post cementation was completed by using a composite. Then the samples were placed in acrylic blocks. Breaking test was performed by applying a force with a head speed of 1 mm/min to each sample surface until the fracture event occurs using the universal test device. The values at the moment of fracture were recorded in Newtons (N). Result: When the groups to which branded fiber post and unbranded fiber post were applied were evaluated in terms of fracture resistance, it was found that there was no statistically significant difference (p>0.05).