Akne rozasea hastalarında serum clusterin düzeyinin değerlendirilmesi ve hastalık şiddeti ile ilişkisi
Evaluation of serum clusterin levels in acne rosacea patients and relationship with disease severity
  1. Tez No: 784985
  2. Yazar: FARIDA RASULOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ ÇEVİRGEN CEMİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç Rozasea; genellikle yüzün santral bölgesini etkileyen, flushing, kalıcı eritem, papül-püstül, fimatöz değişikliklerle giden kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. Patogenezi tam bilinmemekle birlikte genetik ve immünolojik faktörler, nörovasküler disregülasyon, çeşitli mikroorganizmalar ve çevresel faktörlerin patogenezde rolü olduğu düşünülmektedir. Clusterin heterodimerik glikoprotein yapıda bir molekül olup, oksidatif stresin yeni belirteçi olarak bilinmektedir. Clusterin birçok inflamatuar deri hastalığında yüksek bulunmuş ve etyopatogenezde rolü olabileceği bildirilmiştir. Bu çalışmada clusterinin rozasea patogenezindeki rolü, hastalık şiddeti ile ilişkisi ve rozaseanın klinik alt tiplerinde serum clusterin seviyesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Dermatoloji polikliniğine başvuran ve klinik olarak rozasea tanısı alan 76 hasta, yaş ve cinsiyet ile uyumlu 70 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edilerek, serum clusterin seviyelerine bakıldı. Çalışmaya dahil edilen bireylerin demografik özellikleri, boy-kilo, VKİ, Fitzpatrick deri fototipi, aile öyküsü, tetikleyici faktörler, sigara-alkol kullanımı, başlangıç yaşı, hastalığın klinik alt tipleri, hastalığın primer ve sekonder klinik özellikleri, hastalığın şiddeti, hastalık süresi, önceden aldığı tedaviler ve eşlik eden sistemik hastalıklar kaydedildi. Bulgular Hasta ve kontrol grubu arasında serum clusterin düzeyi açısından anlamlı fark tespit edilemedi. Serum clusterin oküler rozasea hastalarında hastalık şiddeti ile korele olacak şekilde anlamlı yüksek bulundu. Serum clusterin düzeyi ile aile öyküsü, alkol kullanımı, rozasea alt tipi, tetikleyici faktörler, primer ve sekonder özellikler arasında ilişki saptanmadı. Sonuç Çalışmamızda rozasea hastaları ile kontrol grubu arasında oksidatif stres belirteci olarak düşünülen serum clusterin düzeyleri açısından anlamlı farklılık tespit edilmedi. Klinik şiddeti daha yüksek olan hasta popülasyonu ve daha homojen hasta grupları ile yapılacak yeni çalışmaların rozasea patogenezinin tam olarak aydınlatılmasına katkıda bulunacağını düşünüyoruz. Kısa özet Serum clusterin seviyeleri ölçülerek, rozasea hastalığının patogenezinde rolü olup olmadığı, hastalığın klinik alt tipleri, hastalığın şiddeti ile serum clusterin seviyeleri arasındaki ilişki araştırıldı. Rozasea hastaları ve kontrol grubu arasında serum clusterin seviyeleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective Rosacea; It is a chronic inflammatory skin disease that usually affects the central region of the face and progresses with flushing, permanent erythema, papule-pustule, and phymatous changes. Although its pathogenesis is not certain, genetic and immunological factors, neurovascular dysregulation, various microorganisms and environmental factors are thought to play a role in the pathogenesis. Clusterin is a heterodimeric glycoprotein molecule and is known as a new marker of oxidative stress. Clusterin has been found to be high in many inflammatory skin diseases and it has been reported that it may have a role in the etiopathogenesis. In this study, it was aimed to evaluate the role of clusterin in the pathogenesis of rosacea, its relationship with disease severity, and the level of serum clusterin in clinical subtypes of rosacea. Materials And Methods 76 patients with rosacea and 70 healthy controls who applied to the dermatology outpatient clinic were included in the study, and serum clusterin levels were measured . Demographic characteristics of the individuals included in the study, height-weight, BMI, Fitzpatrick skin phototype, family history, triggering factors, smoking-alcohol use, age of onset, clinical subtypes of the disease, primary and secondary clinical features of the disease, severity of the disease, duration of the disease, previous treatments and accompanying systemic diseases were recorded. Results There was no significant difference between the patient and control groups in terms of serum clusterin levels. Serum clusterin was found to be significantly higher in ocular rosacea patients, correlating with disease severity. There was no relationship between serum clusterin level and family history, alcohol use, rosacea subtype, triggering factors, primary and secondary features. Conclusion In our study, no significant difference was found between the rosacea patients and the control group in terms of serum clusterin levels, which is considered as an oxidative stress marker. We think that new studies with a higher clinical severity patient population and more homogeneous patient groups will contribute to the full elucidation of the pathogenesis of rosacea. Overview By measuring serum clusterin levels, its relationship with the etiopathogenesis of rosacea, the elationship between the clinical subtypes of the disease, the severity of the disease and the serum clusterin levels were investigated. No significant difference was found between the rosacea patients and the control group in terms of serum clusterin levels.