Sosyal temelli destek eğitim programının, şiddet içerikli dijital oyunlar oynayan ergenlerin saldırganlık davranışına etkisi
The effect of social-based support education program on aggression behavior of adolescents playing violent digital games
- Tez No: 784994
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE GÜLRİZ AKAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bilgisayar teknolojisindeki ilerlemeler ve yaygınlaşan internet kullanımı ile birlikte insanoğlu bilgiye ulaşmayı kolaylaştırmıştır. Ancak bu durum beraberinde olumsuz sonuçlar da doğurmaktadır. Bu olumsuz durumlardan yetişkin bireyler ve özellikle ergenlik çağındaki çocuklar da etkilenmektedir. Bilgisayarın ve internetin temel kullanım amacı iletişim olsa da, günümüzde eğitim ve eğlence amaçlı da kullanımı oldukça yaygındır. Özellikle ergenlik çağındaki çocuklarlar arasında popüler olan vidoe oyunları, onlar için olumsuz sonuçlar da doğurmaktadır. Bu çalışmada gençler ile çocuklar üzerine saldırganlık, şiddet ve öfkenin ortaya çıkış nedenleri, etkileri ve derinliği incelenmiştir. Bulgulara göre bu durumun birçok nedeni bulunmaktadır. Elde edilen bulgular ışığında aile, sosyal çevre, yaş, cinsiyet, akranlar gibi birçok etkeni vardır. Araştırmada deneysel desen kullanılmıştır. Öğrencilere, araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyal Temelli Destek Eğitim Programı haftada iki gün ve toplamda dört saat olarak uygulanmıştır. Bu program öncesinde ön test için katılımcıların saldırganlık, internet bağımlılığı, oyun bağımlılığı ve psikolojik sağlamlık puanlarına bakılmıştır. Ayrıca katılımcılar deney ve kontol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Araştırma sonucunda Sosyal Temelli Destek Eğitim Programı uygulanan, deney grubu öğrencilerinde Saldırganlık, İnternet Bağımlılığı ve Oyun Bağımlılığı son test puanları ön test puanlarına kıyasla düşük olarak saptanmıştır. Katılımcıların Psikolojik Sağlamlık puanları ise sabit kalmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advances in computer technology and the widespread use of the internet, human beings have made it easier to access information. However, this situation also has negative consequences. Adults and especially adolescents are also affected by these negative situations. Although the main purpose of using computers and the Internet is communication, it is also widely used for educational and entertainment purposes. Video games, which are especially popular among adolescents, also have negative consequences for them. In this study, the causes, effects and depth of the emergence of aggression, violence and anger in adolescents and children were examined. According to the findings, there are many reasons for this situation. In the light of the findings, there are many factors such as family, social environment, age, gender, peers. Experimental design was used in the study. The Social Based Support Education Program prepared by the researcher was applied to the students two days a week for a total of four hours. Before this program, the participants' aggression, internet addiction, game addiction and psychological resilience scores were examined for pre-test. In addition, the participants were divided into two groups as experimental and control groups. As a result of the research, the post-test scores of Aggression, Internet Addiction and Gaming Addiction in the experimental group students who were applied Social Based Support Education Program were found to be lower than the pre-test scores. The Psychological Resilience scores of the participants remained constant.