Ideal sovereignty and rule over the holy land based on Islamic incluvisity
Beytülmakdis'te İslam kapsayıcılığına dayalı ideal egemenlik ve yönetim
- Tez No: 784995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİD UVEYSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kudüs Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kudüs, stratejik konumu, binlerce yıllık geçmişi, farklı farklı halk ve medeniyetlere ev sahipliği yapması, üç semavî din ve onların mensupları ile iç içe olması ve bünyesinde barındırdığı önemli yapılar -Müslümanlar için Aksa Mescidi; modern Yahudiler için Batı Duvarı ve Hıristiyanlar için Kutsal Kabir Kilisesi- ile birçok alan açısından önemli bir coğrafyadır. Kudüs, üç tek tanrılı din için ve bu dinlerin mensupları, Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler için önemlidir ve bu üç tek tanrılı dinin ortak noktası olan tek şehirdir. Her üç dinin de bu şehir hakkında farklı ve haklı iddiaları olduğu için Kudüs'te yüzyıllardır bir kaos ve mücadele yaşanıyor. Bu mücadele ve kaosa bir son vermek ve bu sorunları çözmek için bu meselelerin tarihsel arka planını, farklı dinlerin Kudüs'e bakış açısını, farklı medeniyetlerden insanların bu meseleye nasıl yaklaştıklarını ve Kudüs'ün onlar için ne anlam ifade ettiğini bilmek gerekmektedir. Bu araştırma, üç tek tanrılı dinde Kudüs algısını anlamak, bu dinlerin Kudüs'e bakış açısını görmek, tarih boyunca Kudüs'te hangi egemenliklerin görüldüğünü ve bu egemenlik dönemlerinde Kudüs'ün durumunun nasıl olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Böylece Kudüs'ü yönetmeyi en çok kimin başardığı ve bu görevde kimin ehil olduğu görülecek ve Müslümanların yönetiminin Kudüs tarihindeki diğer yönetim dönemlerinden farklı olduğu ortaya çıkacaktır. Ayrıca Müslüman yöntemin esasları ve ilkeleri ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Jerusalem is an important geography that is in terms of many field with its strategic location, its history dating back thousands of years, hosting different different peoples and civilizations, being in relation to the three monotheistic religions and their adherents and the important buildings in it -Al-Aqsa Masjid for Muslims; the Western Wall for modern Jews and the Church of the Holy Sepulcher for Christians. So, Jerusalem has been significant for Muslims, Christians and Jews, and these three monotheistic religions, and it is the only city that all these three monotheistic religions have in common. All three religions have different and justified claims about this city, so there has been chaos and struggle for centuries in Jerusalem within exeption under Muslim sovereignity. In order to solve these problems and to put an end to these struggles and chaos, it is necessary to know the historical background of these issues, the perspectives of different religions on Jerusalem, how people from different civilizations approached this issue and what it means to them. This research aims to understand the perception of Jerusalem in three monotheistic religions, to see the perspectives of religions on Jerusalem, to reveal which sovereignties has been seen in Jerusalem throughout history, and how the situation of Jerusalem was during these periods of sovereignty. Thus, it will be seen who has succeeded best in ruling Jerusalem and who is competent in this task. So, it will be revealed that the rule of Muslims was different from other periods of rule in the history of Jerusalem. Moreover, the foundations and principles of the Muslim method will be revealed.