House price prediction with crawled online data
Taranan verilerle konut fiyat tahmini
  1. Tez No: 785012
  2. Yazar: BEKİR EFE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE YÜCEL KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ev fiyat tahmini çok zor bir iştir. Son birkaç yılda, birçok araştırmacı konut fiyat tahminini gerçekleştirebilecek modeller geliştirmekle ilgilenmektedir. Bu çalışmada taranmış veriler kullanılarak konut fiyat tahmini yapılmıştır. İlgili veriler sahibinden.com'dan Node.js ile yazılmış bir scraping aracı kullanılarak elde edilmiştir. Ev fiyatı tahmini için bu veri kümesine farklı makine öğrenme teknikleri uygulanmıştır. Veri analizi ve veri görselleştirme teknikleri uygulanmıştır. Özellik seçimi yapılmıştır. Temelde regresyon ve sınıflandırma amaçlanmıştır. Bu bağlamda; veri keşfi ve veri hazırlama aşamasında sağlam ölçekleyici ve doğrusal regresör kullanılmıştır. Model oluşturma aşamasında XGB Regresör, Karar Ağacı Regresör ve Sıralı Sinir Ağı modelleri kullanılmıştır. Bu modellerin performansı, ortalama mutlak hata, ortalama karesel hata, ortalama karesel hata ve varyans regresyon hatası kullanılarak ölçülmüştür. Her bir teknik için elde edilen sonuçlar ortaya konulmuş ve birbirleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
House price prediction is a very difficult task. During the last few years, many researchers have been interested in developing models that can achieve house price prediction. In this study, house price prediction has done by using crawled data. Relevant data was obtained from sahibinden.com by using a scraping tool that written in Node.js. Different machine learning techniques have applied on this dataset for house price prediction. Data analysis and data visualization techniques have applied. Feature selection has done. Mainly regression and classification have aimed. In this context; robust scaler, and linear regressor were used in data exploration and data preparation stage. XGB Regressor, Decision Tree Regressor and Sequential Neural Network models have used in model building stage. Performance of these models have measured by using mean absolute error, mean squared error, root mean square error, and variance regression error. Results obtained for each technique have revealed and compared with each other.