Çoklu ortam tasarım ilkelerinin eğitsel oyun ortamında uygulanmasının öğrencilerin başarı puanları, bilişsel yük ve akış deneyimi üzerindeki etkisi
The effect of application of multimedia design principles in educational game environment on students' achievement, cognitive load and flow experience scores
  1. Tez No: 785055
  2. Yazar: ZEYNEP CÖMERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu araştırma ile eğitsel oyunlarda fon müziğinin, oyunun oynanış hızının, oyunda toplanabilen öğe sayısının, seviyenin, geri bildirimin, ön öğrenme içeriğinin, ilerleme çubuğununve renk tercihlerinin öğrenme performansı, akış deneyimi ve bilişsel yük üzerindeki etkisini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bununla birlikte eğitsel oyun, oyunlaştırma ve çalışma kağıdının öğrenme deneyimindeki etkinliğini ortaya koymayı hedefleyen bu araştırma bir nicel bir araştırma olarak desenlenmiştir. Bir öntest-sontest kontrol gruplu seçkisiz deneysel araştırma olarak planlanan bu çalışmada iki bilgi testi, bir bilşsel yük ve akış ölçeğinin yanı sıra bir açık uçlu soru ile veri toplanarak nicel verilerin yanı sıra nitel verilerden de yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında bilgi testleri ve akış ölçeği araştırmacı tarafından geliştirilirken Öznel Bilişsel Yük Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında geliştirilen akış ölçeği 16 maddeden oluşan 5'li likert biçiminde olup Cronbach alfa katsayısı 0.932 olarak hesaplanmıştır. Deneysel uygulamalar Türkiye'de bir özel okulun farklı şehirlerdeki kampüslerinde öğrenim görmekte olan yedinci sınıf öğrencilerinin gönüllü katılımı ile gerçekleştirilmiş olup araştırmada katılımcıların ön test ve son test puanlarının yanı sıra oyun içi istatistikleri incelenmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda fon müziği, hız, ön öğrenme içeriğinin, geri bildirimin ve ilerleme çubuğunun akış deneyimine, bilişsel yükün yönetimine ve öğrenme performansına olumlu etkisi olduğu tespit dilmiştir. Bununla birlikte eğitsel oyunlarda kontrast renklerin tercih edilmesinin akış deneyimi, bilişsel yük ve öğrenme performansı açısından daha etkin fayda sağladığı belirlenmiştir. Son olarak eğitsel oyunlarda toplanabilen öğe sayısının öğrencilerin hedef öğrenmenin yeterince prova edilmesine imkan tanıyacak şekilde belirlenmesi gerektiği yönünde sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within this research, it is aimed to reveal the effects of background music, game speed, number of items that can be collected in the game, level, feedback, pre-training progress bar and color preferences on learning performance, flow experience and cognitive load in educational games. In addition, this research, which aims to reveal the effectiveness of educational games, gamification and worksheets in the learning experience, was designed as a quantitative research supported by qualitative data. In this study, which was planned as a random experimental research with a pretest-posttest control group, data were collected via two knowledge tests, a cognitive load scale and flow scale, as well as an open-ended question. While the knowledge tests and flow scale were developed within the scope of in this research, the Subjective Cognitive Load Scale was used as the cognitive load scale. The developed flow scale within the scope of the researchis in the form of a 5-point Likert consisting of 16 items and the Cronbach alpha coefficient was calculated as 0.932. Experimental applications were carried out with the participation of seventh grade students studying at the campuses of a private school in different cities in Turkey. As a result of the analyzes carried out, it was determined that the background music, speed, pre-training content, feedback and progress bar had a positive effect on the flow experience, cognitive load management and learning performance. Nevertheless, it has been determined that choosing contrast colors in educational games provides more effective benefits in terms of flow experience, cognitive load and learning performance. Lastly, it was concluded that the number of items that can be collected in educational games should be determined in a way that allows students to adequately rehearse the target learning.