The role of financial institutions in agricultural development in Turkey
Türkiye'deki finansal kuruluşların tarımsal büyümedeki rolü
  1. Tez No: 785054
  2. Yazar: FIRAT DAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tarım sektörü yapısı itibari ile tasarruf miktarı diğer sektörlere nazaran düşük olan ve dolayısıyla tarımsal üretimi gerçekleştirmek için dış finansmana ihtiyaç duyan bir sektördür. Tarımsal faaliyetin devamı için sermaye yetersizliğinden kaynaklanan bu dış finansman ihtiyacı kamu sektörü, özel sektör ve kooperatifler aracılığıyla sağlanmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, tarım sektörüne sağlanan finansman ile tarımsal büyüme arasındaki ilişkiyi incelemektir. Tarım sektörüne sağlanan finansman kaynakları olarak devlet destekleri, kamu bankaları kredileri, özel sektör banka kredileri, tarım kredi kooperatifi kredileri ele alınmıştır. Tarımsal büyüme değişkeni olarak da tarımsal gayri safi yurtiçi hasıla kullanılmıştır. ARDL sınır testi yaklaşımı kullanılan çalışmada, 2006-2021 dönemi çeyrek dönem verileri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, gerek kısa dönemde gerekse de uzun dönemde, hükümetlerin bütçeden ayırdıkları tarımsal desteklerin ve kamu bankalarının verdiği tarımsal kredilerin, tarımsal gayri safi yurtiçi hasılayı pozitif yönde etkilediği bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to its structure, the agricultural sector has low level of savings compared to other sectors and therefore it needs external financing to realize agricultural production. This external financing necessity arising from the lack of capital for the continuation of agricultural activity. In Turkey, external finance to agriculture is provided through the public sector, the private sector and cooperatives. The main purpose of this study is to investigate the relationship between financing provided to the agricultural sector and agricultural growth. State supports, public bank loans, private sector bank loans, agriculture credit cooperative loans are used as the financing resources provided to the agricultural sector. Agricultural gross domestic product was used as the agricultural growth variable. In the study, ARDL boundary test approach were used with the quarterly data for the period of 2006-2021. According to the results of the analysis, agricultural supports allocated by governments from the budget and agricultural loans provided by Public Banks have a positive impact on agricultural gross domestic product, both in the short term and in the long term.