Flow investigation in a channel reactor using chemically reacting boundary layer equations
Kanal yapısında kimyasal reaksiyonlu akışın sınır tabakası denklemleriyle incelenmesi
  1. Tez No: 785056
  2. Yazar: DOĞU HAZAR KENAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, bir kanal reaktörde reaksiyona giren akışların çözümü için sınır tabakası denklemleri kullanılarak bir algoritma geliştirilmiştir. Ana akış denklemleri, benzerlik dönüşümünün uygulanmasıyla belirli varsayımlar altında basitleştirilmiştir. Sadeleştirmenin bir sonucu olarak, akış denklemlerinin özellikleri parabolik kısmi diferansiyel denklemlere dönüştürülmüştür. Parabolik kısmi diferansiyel denklemlere, başlangıçta çizgi yöntemi gibi adi diferansiyel denklemler için tasarlanmış sayısal tekniklerle çözülebilir. Denklem setindeki uzamsal terimler sonlu farklar yöntemiyle ayrıklaştırmaktadır. Ortaya çıkan sınır tabakası denklemleri seti, diferansiyel cebirsel denklemler şeklinde yazılır ve MATLAB ode15i çözücü kullanılarak verilen başlangıç ve sınır koşulları ile 2 boyutlu alanda ilerleyen bir problem olarak çözülür. Geliştirilen algoritma kullanılarak, tepkimeye giren bir kanal akışında alev oluşumu ve alev gelişimine etki eden parametreler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an algorithm for the solution of chemically reacting flows in a channel reactor is developed by using boundary layer equations. The governing flow equations are simplified under certain assumptions with the application of similarity transformation. As a consequence of simplification, the characteristics of flow equations are changed to parabolic partial differential equations (PDE). Parabolic PDEs can be solved by numerical techniques initially designed for ordinary differential equations (ODE), such as a method of lines. The spatial terms of the equation set are discretized by the finite difference method. The resulting set of boundary layer equations is written in differential algebraic form. The set of equations is solved as a marching problem in the 2D domain with given initial and boundary conditions using MATLAB ode15i solver. The developed algorithm is used to investigate the formation of a flame in a reacting channel flow and the parameters affecting flame development.