Shipbuilding and trade in the Eastern Mediterranean during the 7th century: Possible effects of the Muslim invasion
7. yüzyılda Doğu Akdeniz'de gemi yapımı ve ticaret: Müslüman akınların olası etkileri
- Tez No: 785064
- Danışmanlar: PROF. DR. COLİN MARTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of St. Andrews
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez gemi yapımmda eski çağda yaygın bir şekilde kullanılan zıvanalı birleştirme özellikle M.S. 7. yüzyılda kaybolmasıyla ortaya çıkan iskelet önce yöntemine geçişi incelemektedir. Arkeolojik olarak belgelenen bu değişime tarihi bir bakış açısından yaklaşılarak, arkeolojik materyal etrafında daha önce eksik kalmış bir bağlam oluşturulmaktad1r. Bu kapsamda, Bizans İmparatorluğu'nun aksine, Müslüman akınların bağımsız merkantilizmde genişlemeye ve gemi yapımı tekniklerinde bir degişikliğe vesile olarak doğu Akdeniz'e yeni bir ekonomik ve politik atmosfer getirdiği sonuçuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the change in shipbuilding techniques from the mortice and tenon method common in antiquity, to the frame first method, specifically when the former method disappeared, in the 7th century AD. It approaches this change, which is documented in the archaeological record, from a historical point of view, creating a context around the archaeological material, a context which was previously missing. As it does so, it arrives at the conclusion that the Muslim invasion brought a new economic and political atmosphere to the eastern Mediterranean which, in contrast to the Byzantine Empire, was conducive to an expansion in independent mercantilism and a change in shipbuilding techniques.