Duygusal emek ile işe adanmışlık ilişkisi ve bir araştırma
The relationship between emotional labor and job engagement, a research
- Tez No: 785065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE ÖVGÜ ÇAKMAK OTLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, duygusal emeğin işe adanmışlık üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Kişilerin çalıştıkları kurumlarda fiziksel olarak verdikleri emeğin yanı sıra göstermiş olduğu duygusal emeğin de incelenmesi gerekmektedir. Duygusal emek çalışanların duygusal tepkilerini çalıştıkları kuruma uygun hale getirmek için sarf ettikleri çabadır. İşe adanmışlık, çalışanın fiziksel, bilişsel ve duygusal olarak kendisini işine vermesi olarak açıklanmaktadır. İşe adanmış çalışanların daha yüksek iş performansı gösterdikleri saptanmıştır. Bu doğrultuda işe adanmışlık önem taşıyan bir konudur. Duygusal emek özellikle kişilerin hizmet verdikleri kişilerle birebir iletişim halinde oldukları mesleklerde ön plana çıkmaktadır. Bu mesleklerden biri de öğretmenliktir. Öğretmenler, her durumda öğrencilerine yardımcı olmaya, yol göstermeye çalışmakta ve onların başarılı olabilmesi için yoğun bir çaba harcamaktadırlar. Bu doğrultuda araştırmanın öğretmenler üzerinde gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Tez kapsamında yapılacak araştırmada, İstanbul ilinde özel ve devlet kurumlarında görev yapmakta olan 202 öğretmenlerden elde edilen veriler ışığında istatistiksel olarak incelenmiştir. Duygusal emek boyutları ve işe adanmışlık boyutları arasında oluşturulan hipotezler için regresyon analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda duygusal emeğin işe adanmışlık üzerinde pozitif bir etki gösterdiğine ulaşılmıştır. Duygusal emeğin alt boyutlarından doğal ve derin davranış boyutlarının işe adanmışlığın alt boyutları olan dinçlik, adanmışlık ve yoğunlaşma alt boyutlarını pozitif yönde etkilemektedir. Diğer taraftan duygusal emeğin üçüncü alt boyutu olan yüzeysel davranışın, işe adanmışlığın alt boyutları (dinçlik, yoğunlaşma) üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı saptanmıştır. Ayrıca Yüzeysel davranış boyutunun adanmışlığı negatif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediği bulunmuştur
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of emotional labor on job engagement. It is necessary to examine the emotional labor that people have shown in addition to the physical labor they give in the institutions they work. Emotional labor is the effort of employees to adapt their emotional reactions to the organization they work for. Job engagement is explained as the physical, cognitive and emotional involvement of the employee in her/his work. It has been determined that dedicated employees show higher job performance. In this respect, engagement to work is an important issue. Emotional labor comes to the fore especially in professions where people are in direct contact with the people they serve. One of these professions is teaching. Teachers try to help and guide their students in every situation and make an intense effort for them to be successful. Accordingly, it was decided to conduct the research on teachers. In the research to be carried out within the scope of the thesis, it was statistically examined in the light of the data obtained from 202 teachers working in private and public institutions in Istanbul. Regression analysis was performed for the hypotheses formed between emotional labor dimensions and job engagement dimensions. As a result of the analyzes, it was found that emotional labor had a positive effect on job engagement. Natural and deep behavior dimensions, which are sub-dimensions of emotional labor, positively affect the sub-dimensions of vigor, dedication and concentration, which are the sub-dimensions of job engagement. On the other hand, it was determined that surface behavior, which is the third sub-dimension of emotional labor, did not have significant effect on the sub-dimensions of job engagement (vigor, concentration). In addition, it was found that the surface behavior dimension negatively and significantly affects dedication.