Dizel yakıtı-pentanol karışımlarının dizel motorda kullanımının performans ve emisyonlara etkisi
The effect of use diesel fuel-penthanol blends in diesel engine on performance and emissions
- Tez No: 785063
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAHATTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Automotive Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ulaşımda genel olarak petrol kökenli yakıt kullanılıyor olması çevre kirliliğinin ve ulaşım maliyetlerinin artmasına neden olan etkenler arasındadır. Dizel yakıtın içerisine kimyasal maddeler katılarak emisyon değerlerinin azaltılması ve yakıt maliyetlerin düşürülmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Gerçekleştirilen bu çalışmada emisyonların iyileştirilmesi amacıyla dizel yakıtın içerisine pentanol ilave edilmiştir. Bu çalışmada direkt püskürtmeli tek silindirli dizel motorda; dizel yakıtın, dizel-pentanol karışımlarının emisyonlara ve performansa etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Deney yakıtları; dizel yakıtı ve dizel yakıtına %5, %10, %15 ve %20 oranlarında pentanol eklenmesiyle elde edilmiştir. Farklı yüklerde ve sabit hızda yapılan deney sonuçlarına göre; dizel ve dizel-pentanol karışımlarında yapılan çalışmalarda en yüksek efektif verim P5 (%5 pentanol+%95 dizel) yakıtıyla elde edilmiştir. P5 yakıtı kullanımı ile elde edilen efektif verim değerleri dizel ile kıyaslandığında yaklaşık olarak %1,2 daha fazladır. Karışımdaki pentanol oranı arttıkça özgül yakıt tüketimi (ÖYT) artmıştır. Tüm yüklerde ortalama olarak P20 yakıtı ile dizel yakıt kıyaslandığında ÖYT yaklaşık %8 artmıştır. Dizel yakıta pentanol eklenmesiyle emisyon verilerinde önemli iyileşmelerin elde edildiği görülmüştür. P20 yakıtlı çalışmada dizel yakıta göre is emisyonu %34, NOx emisyonu %30 ve CO emisyonu %25 daha düşük çıkmıştır. Diğer taraftan P20 yakıtı ile çalışmada dizel yakıta göre HC emisyonunda %67 artış kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of petroleum-based fuels in transportation is among the factors that increase environmental pollution and transportation costs. Efforts are being made to reduce emissions and reduce fuel costs by adding chemicals to diesel fuel. In this study, pentanol was added to diesel fuel in order to improve emissions. In this study, in a direct injection single-cylinder diesel engine; the effects of diesel fuel, diesel-pentanol blends on emissions and performance were investigated experimentally. Experimental fuels; it was obtained by adding 5%, 10%, 15% and 20% pentanol to diesel fuel and diesel fuel. According to the test results performed at different loads and constant speed; in studies on diesel fuel and diesel-pentanol blends, the highest effective efficiency was obtained with P5 (5% pentanol + 95% diesel) fuel. The effective efficiency values obtained with the use of P5 fuel are approximately 1.2% higher when compared to diesel. As the pentanol ratio in the blend increased, the specific fuel consumption (SFC) increased. When P20 fuel and diesel fuel are compared on average at all loads, SFC has increased by approximately 8%. Significant improvements were observed in emission data by adding pentanol to diesel fuel. In the study with P20 fuel, the soot emission was 34%, the NOx emission was 30% and the CO emission was 25% lower than the diesel fuel. On the other hand, HC emission increased by 67% compared to diesel fuel in working with P20 fuel.