Eski çağ Kartaca şehrinde ticari faaliyetler
Commercial activities in the ancient city of Carthage
  1. Tez No: 943068
  2. Yazar: EMRE ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Eski Çağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırma, Akdeniz'in tarihsel coğrafyasını ve Kartaca'nın Akdeniz Bölgesi'ndeki ticari faaliyetlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Akdeniz, jeolojik ve kültürel açıdan çok sayıda medeniyetin etkileşimde bulunduğu bir bölgedir. Bu nedenle tarihsel olarak ticaretin, kültürler arası alışverişin ve teknolojik gelişmelerin merkezi olmuştur. Fenikeliler gibi denizci uygarlıkların katkılarıyla, Akdeniz'deki ticaret yolları önemli bir ekonomik potansiyel yaratmıştır. Bu bağlamda çalışmada Kartaca'nın Akdeniz ticaretindeki stratejik rolü ve diğer medeniyetlerle olan ekonomik ilişkileri, bu bölümde kapsamlı bir şekilde tartışılmıştır. Böylelikle, Kartaca'nın Akdeniz Bölgesi'ndeki ekonomik ve kültürel etkileri ortaya konmuştur. Araştırmanın bulguları, Kartaca'nın Akdeniz ticaretindeki stratejik konumunu ve bu konumun ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde ortaya koymaktadır. Kartaca'nın coğrafi avantajları ve liman altyapısının etkin kullanımı, hem deniz hem de kara ticaretinde üstünlük sağlamasına olanak tanımıştır. Deniz ticaretinde Batı Akdeniz'deki koloniler ve Doğu Akdeniz'deki medeniyetlerle kurulan bağlantılar, şehrin ticari gücünü artırırken, kara ticaretinde Sahra'nın güneyinden getirilen değerli kaynakların pazarlanması, Kartaca'yı kıtalararası bir ticaret merkezi haline getirmiştir. Ayrıca, organize liman sistemi ve gemi yapımındaki teknolojik yenilikler, ticaretin sürekliliğini ve güvenliğini sağlayarak Kartaca'nın ekonomik çeşitliliğini desteklemiştir. Kartaca'nın ticaret politikaları, diplomatik ilişkiler ve kolonizasyon stratejileri, şehrin ekonomik ve siyasi nüfuzunu genişletmesinde kritik bir rol oynamıştır. Yerel kabilelerle yapılan ittifaklar ve Akdeniz'deki kolonilerin entegrasyonu, ticaret yollarının güvenliği ve kaynakların düzenli akışı açısından önem taşımıştır. Üretilen yüksek değerli mallar ve temel ürünler, şehrin ekonomik bağımsızlığını pekiştirirken, dış pazarlarda lüks tüketim merkezi olarak tanınmasını sağlamıştır. Ancak, ticaret yollarının kontrolü konusundaki rekabet, Roma ve Yunan medeniyetleriyle yaşanan askeri çatışmalara yol açmış, bu durum Kartaca'nın bölgesel egemenliğini kaybetmesine neden olmuştur. Tüm bu bulgular, Kartaca'nın ekonomik ve stratejik faaliyetlerinin Akdeniz ticaretinin dinamikleri üzerindeki belirleyici etkisini ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
The research aims to examine the historical geography of the Mediterranean and the commercial activities of Carthage in the Mediterranean region. The Mediterranean is a region where numerous civilizations have interacted both geologically and culturally. Therefore, it has historically been a center of trade, intercultural exchange, and technological advancements. With the contributions of maritime civilizations like the Phoenicians, trade routes in the Mediterranean created significant economic potential. In this context, the first part of the study discusses how trade in the region was shaped and how it directed cultural interaction by addressing elements such as the trade network, import and export goods, and types of ships used during the period from the founding to the fall of Carthage. The findings of the study comprehensively reveal Carthage's strategic position in Mediterranean trade and its impact on economic growth. Carthage's geographical advantages and the efficient utilization of its port infrastructure enabled it to establish dominance in both maritime and overland trade. In maritime trade, the colonies in the Western Mediterranean and connections with civilizations in the Eastern Mediterranean enhanced the city's commercial strength, while in overland trade, the marketing of valuable resources brought from the southern Sahara transformed Carthage into an intercontinental trade hub. Moreover, the organized port system and technological innovations in shipbuilding ensured the continuity and security of trade, supporting Carthage's economic diversification. Carthage's trade policies, diplomatic relations, and colonization strategies played a critical role in expanding the city's economic and political influence. Alliances with local tribes and the integration of colonies in the Mediterranean were vital for ensuring the security of trade routes and the steady flow of resources. The production of high-value goods and essential commodities not only reinforced the city's economic independence but also established its reputation as a hub of luxury consumption in foreign markets. However, competition over the control of trade routes led to military conflicts with Roman and Greek civilizations, ultimately resulting in Carthage's loss of regional dominance. All these findings reveal the decisive impact of Carthage's economic and strategic activities on the dynamics of Mediterranean trade.