İç mekân donatılarında güvenliğin arttırılması ve devrilmenin önlenmesi amaçlı ürün tasarımı ve örnek uygulamalar
Increasing safety and preventing tipping in indoor fittings purposed product design and example applications
- Tez No: 785072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial Design, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İç mekânlarda ve günlük yaşamın her alanında kullanılan mobilyaların, insanların konforlu ve güvenli bir şekilde yaşayabilmelerini sağlayacak şekilde üretilmesi ve kullanılması gerekmektedir. Yaşam alanlarımızı kuşatan mobilyalar, tasarım, üretim, kullanım hataları, depremler vb. birçok sebepten dolayı devrilerek kullanıcıların can güvenliğini tehdit etmektedir. Bu çalışmada iç mekânlarda mobilya devrilmesi sonucu oluşabilecek risklerin azaltılması için devrilmede etkili olan faktörler incelenmiş ve devrilmenin önlenmesi amaçlı ürün tasarımları gerçekleştirilmiştir. Bu ürünler kullanılarak güvenli bir yaşam alanı oluşturulmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada mobilyaların kullanımında karşılaşılan en önemli güvenlik sorunlarından birisi olan mobilyaların devrilmesi incelenmiştir. Devrilmeye neden olan etkenler; kuvvetin uygulama yüksekliği, ayak çapı, ayak boyu, ayağın alt tabladaki konumu ve mobilyanın yük durumunun, mobilya devrilmesine olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla piyasada yaygın olarak kullanılan bir ayak modeli belirlenmiş ve çok amaçlı bir dolap hazırlanmıştır. Hazırlanan bu dolaba TS 9215 ve TS EN 14073-2 standartları kapsamında kurulan düzenek ile yatay kuvvetler uygulanarak deneyler yapılmıştır. Elde edilen sonuçların devrilmeye ve mobilyaların güvenli kullanımına olan etkileri belirlenmiştir. İkinci aşamada devrilmeyi önleme amaçlı ürünler tasarlanmıştır. Oluşturulan ürün tasarımları değerlendirilerek üretilecek olan ürün tasarımı belirlenmiştir. Belirlenen tasarım revize ve prototip üretim aşamaları sonrası ürün haline getirilmiştir. Geliştirilen ürünler dolap üzerine monte edilerek, ürün değişkenleri ve diğer varyasyonları içeren deneyler yapılmıştır. Elde edilen değerler ile geliştirilen ürünün devrilmeye olan etkileri belirlenmiştir. Sonuç olarak geliştirilen devrilme önleyici ürünün kullanım şekline bağlı olarak değişik oranlarda devrilmenin önlenmesinde etkili olduğu ve mobilyaların devrilmeden güvenli bir şekilde kullanılmasını sağladığı görülmüştür. Bu oranlar en düşük yüklü dolapta 160 cm kuvvet uygulama yüksekliğinde ve 4 cm destek parçası çıkma mesafesinde %17,48 olarak, en yüksek ise yüksüz dolapta 100 cm kuvvet uygulama yüksekliğinde ve 12 cm destek parçası çıkma mesafesinde %54,27 olarak belirlenmiştir. Devrilmeyi önleme amaçlı bu ürünün kullanıldığı mobilyalarda, devrilme için gereken kuvveti arttırarak devrilmeyi belli oranlarda önlediği, iç mekân güvenliğini arttırdığı ve mobilyaların devrilmesinin önlenmesinde kullanılabilecek alternatif bir çözüm yöntemi olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The furniture used indoors and in all areas of daily life must be produced and used in a way that will enable people to live comfortably and safely. Furniture surrounding our living spaces threatens the life safety of users by overturning for many reasons such as design, production, usage errors, earthquakes, etc. In this study, in order to reduce the risks that may occur as a result of the interior furniture overturning; the factors affecting the overturning were examined and product designs were carried out to prevent overturning. It is aimed to contribute to the creation of a safe living space by using these products. The study was carried out in two stages. In the first stage, the overturning of furniture, which is one of the most important safety problems encountered in the use of furniture, has been examined. The effects of factors; application height of the force, foot diameter, foot length, position of the foot on the bottom plate and load condition of the furniture were investigated on overturning. For this purpose, a widely used foot model in the market has been determined and a multi-purpose cabinet has been prepared. Experiments were carried out by applying horizontal forces to this cabinet with the mechanism established within the scope of TS 9215 and TS EN 14073-2 standards. The effects of the obtained results on overturning and the safe use of furniture were determined. In the second stage, products are designed to prevent overturning. The designed product drafts were evaluated and the product design was determined. The determined design was produced by turning it into a product after the revision and prototype production stages. The developed products were mounted on the cabinet and experiments involving product variables and other variations were carried out. With the obtained values, the effects of the developed product on overturning were determined. As a result, it has been seen that the developed anti-overturning product is effective in preventing overturning at different rates depending on the way of use and ensures that the furniture can be used safely without overturning. These rates were determined as 17.48% in the lowest loaded cabinet at 160 cm force application height and 4 cm support piece protruding distance, and the highest was 54.27% at 100 cm force application height and 12 cm support piece exit distance in the unloaded cabinet. In furniture where this product is used to prevent overturning; it has been concluded that it prevents overturning to a certain extent by increasing the force required for overtuning, it increases indoor safety and will be an alternative solution method that can be used to prevent furniture from overturning.