Nasihatname (Metin-Türkiye Türkçesine çeviri-dil incelemesi -sözlük)
Nasihatname (Text - Turkish translation into Turkish -language examination - dictionary)
  1. Tez No: 785073
  2. Yazar: NURCAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERYAL KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Nasihatnameler, Türk ve dünya edebiyatının önemli edebî verimlerindendir. Tarafımızca incelenen bu eser, muhteva özellikleri bakımından nasihatname niteliği taşımaktadır. Bu sebeple çalışmamızın ilk bölümünde yazmanın tanıtılmasının ardından eserin türü ve konusu hakkında bilgi verilmiştir. Konunun“iblis”etrafında şekillenmesinden dolayı“Kaynaklarda İblis”,“ Edebî Eserlerde İblis”,“Nasihat Temasının Muhtevası ve Kaynaklarda Yeri”başlıkları altında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde metnin dil özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde metnin transkripsiyonu; dördüncü bölümde ise Türkiye Türkçesine aktarımı yapılmıştır. Beşinci bölüm sözlük-dizinden oluşmaktadır. Yazmaya ait görseller“Ekler”başlığı altında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Nasihatname which is defined advice texts is one of the important literary outputs of Turkish and World literature. This study, which has been examined by us, has the quality of advice in terms of its content features. For this reason, in the first chapter of the study, after the introduction of writing, information about the type and subject of the work is given. Since the subject is shaped around the“devil”, information is given under the titles of“Iblis in Sources”,“Iblis in Literary Works”,“Content of Advice and Its Place in Sources”. In the second chapter of the study,“Language Features of the Text”is examined. In the third chapter, text is transcribed under the title of“Transcription of the Text”. In the fourth chapter, the text has been transferred to Turkey Turkish. The fifth chapter consists of“Dictionary- Index”. Images of the manuscript are located under the“Appendix”heading.