Türkiye'de konut iç mekanları ve donatılarında değişim ve süreklilik
The Changes and continuality in house interiors and furnitures in Turkey
- Tez No: 126851
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
TÜRKİYE'DE KONUT İÇ MEKANLARI VE DONATILARINDA DEĞİŞİM VE SÜREKLİLİK ÖZET Türkiye'deki konut iç mekanları ve donatıları bugünkü durumlarına gelene kadar yoğun bir değişim süreci geçirmiştir. 18. ve 19. yüzyıllardan itibaren konutlarda etkisi görülmeye başlanan Batılı yaşama biçimleri, zaman içinde yerleşmiş ve günümüzde neredeyse tamamen geleneksel biçimlerin yerini almıştır. Çağdaş yaşamın kaynağı ve örneği olarak gösterilen Batı dünyası her yönüyle izlenmiş, hatta taklit edilmiştir. Bu hareketin konut yaşantısına yansıması, iç mekan biçimlenişi ve donatılardaki değişimdir. Çağdaş konut kültürü, iç mekan biçimlenişi ve donatıları ile çoğu yönden Batılı örneklere benzemektedir ancak (az da olsa) hala korunan bazı geleneksel biçimlenmeler, terk edilemeyen bazı alışkanlıklar vardır. Hem Batılı hem de geleneksel formlar kimi zaman aynen korunarak, kimi zaman da değişime uğrayarak, hatta dejenere edilerek kullanılmaktadır. Çalışmada günümüz olarak adlandırılan ve çalışmanın ana konusunu oluşturan dönem 1983 sonrası dönemdir. Bu tarihte batılılaşma, modernleşme yaklaşımları değiştiği, öncekilerden farklı bir karakter kazandığı ve bugünkü durumuna geldiği için, bu tarihten içinde bulunduğumuz güne kadar ki zaman dilimi hedef dönem olarak seçilmiştir. Geleneksel öğelerin günümüzde nasıl yorumlandığı ve dünyada ortaya çıkan sanat ve tasarım akımlarının, eğilim ve modaların Türkiye'deki konutlara nasıl yansıdığı araştırma boyunca irdelenmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada savunulan düşünce; günümüzde konut kültürümüzün bir göstergesi olarak, iç mekan biçimlenmesi ve donatılarının, batılı ve geleneksel formların her ikisine de benzer ve her ikisinden de farklı yönleri ile kendine özgü bir kompozisyon oluşturduğudur. Araştırma çalışması çerçevesinde; sözü geçen değişim süreci bir literatür incelemesi ile özetlenmiş, günümüz konut iç mekan ve donatılarının biçimlenmesinde belirli bir tarz olup olmadığı sorusuna anket çalışmaları, görüşmeler ve gözlemler ile veri toplanarak cevap aranmıştır. Araştırmanın çerçevesi kentte yaşayan, orta gelir seviyesinde, lise ve üstü eğitim seviyesindeki aileler olarak sınırlandırılmıştır. Sözü edilen çalışmalar sonucunda Türkiye'de yaşayan orta sınıf aileler bu son dönemde artık Batılı yaşam biçimlerini neredeyse tamamen içselleştirmiş olduğu ve buna uygun donatı ve iç mekan düzenlemeleri tercih ettiği görülmüştür. Ancak işlevden ve kişisel zevklerden doğan pek çok tercihin kökeninde artık geçerliliği azalmış geleneklerin etkisi görülebilir. Çok basit bazı köklü gelenekler ve çok uzun zamandır süregelen alışkanlıklar (örneğin ayakkabı ile evlere girmemek, konukseverlik ve konuklara yönelik her tür hizmet için gerekli düzenlemeleri yapmak gibi) bu süreç içinde kendini modern ve pratik şartlara uydurmuştur. Bunlar günümüz donatıları ve planlamaları ile modern bir kimliğe büründürülerek sürmektedir. XII
Özet (Çeviri)
THE CHANGES AND THE CONTINUALrTY OF HOUSE INTERIORS AND FURNITURES IN TURKEY SUMMARY The interiors of houses and their furnishings have reached their current state in Turkey through a very fast change period. The western life styles, which started penetrating since 18th and 19th centuries, have today almost replaced the traditional forms of living. The western world, which has been seen as the source of modern life, is followed and even imitated in all areas. One of this movement's reflections on the house culture is the change of the interior design and the furnishings of the houses. In Turkey the contemporary house culture is very similar to the western examples with its interiors and furnishings, but still there are some traditions and habits, which still exist Both the western and the traditional forms are used sometimes true to their nature, sometimes being degenerated. The period, which is called today or contemporary, is the main part of this research and is the time period since 1983. One reason for defining this period as the main part of the research is because the modernity or westernization project since the establishment of the Turkish Republic have gained the most radical changes in character and methods in this period since the Atatürk revolutions. Throughout the research, the interpretation of the traditional elements and the design movements, trends and fashion of the western world, in the Turkish house are studied. As a result it is concluded that interior design and the furnishings, as an indicator of Turkish house culture, are having original characteristics and an original composition of forms, having its sources both from traditional and western forms. Within the framework of the research the change periods are summarized and the question of“Is there a specific style in the contemporary houses?”is answered by the research methods as questionnaires, interviews, and visual observations. The group, which is subject to this research, is defined as consisting of urban, middle class families, in which at least one of the parents has minimum high school education. This research shows the result that the middle class families in Turkey has almost totally adapted the western living forms and even prefers these over the traditional forms. But one can still see that there are the effects of the traditions, as the causes of the personal preferences. Some traditions, which are very simple but also very strong and some habits, which still live (for example not entering the house with the shoes, hospitality and having all the necessary furnishings for serving guests etc) have adapted themselves to the contemporary and practical conditions. These are going on with the modern adaptations and adding a national (or local) character to the houses. xm