Üçpınar (Ilgaz-Ankara) Orman İşletme Şefliği'ndeki meşcere kuruluşları
Stand structures in Forest Sub-District Directorate of Ucpınar (Ilgaz-Ankara)
  1. Tez No: 785089
  2. Yazar: EMİN ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED NURİ ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ormanlık sahalardan çıkacak olan ürünlerden yarar sağlamak için orman alanlarını en iyi şekilde yönetmek ve süreklilik ilkesine uymak aynı zamanda ekolojik dengeyi bozmamak temel ilkedir. Türkiye ağaç türleri bakımından zengin coğrafyaya sahiptir ve değişik yetişme ortamlarına ev sahipliği yapmaktadır. Saf ormanların yanında, değişik türlerin bir arada bulunduğu farklı kuruluş özelliklerine sahip ormanlara sahiptir. Birden fazla ağaç topluluğunun yer aldığı meşcerelerden faydalanmak için mescereye katılan ağaç türü ekonomik değere sahip olması bakımından önem taşımaktadır. Bu sebeple hem günümüzdeki ormancılık faaliyetlerine ışık tutmak ve devamında, özellikle karışık ormanların devamlılığını gerçekleştirebilmek için, bitki sosyolojisi yöntemleri kullanılarak Üçpınar Orman İşletme Şefliği'ndeki meşcere kuruluşları ve bunların çeşitli silvikültürel özellikleri saptanmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında 13 meşcere kuruluşu belinlenmiş, bu meşcereler silvikültürel özellikler bakımından değişiklikler arz etmektedir. Karışıma en çok katılan tür Sarıçam'dır. Sarıçam türünü sırasıyla Anadolu Karaçamı, Kazdağı Göknarı ve Titrek kavak izlemiştir. Tespit edilen 13 meşcere kuruluşunun 10'u orman amenajman planı ile paralellik göstermiştir. En geniş göğüs yüzeyi Saf Anadolu Karaçam'ında en az Kavak-Sarıçam meşceresindedir. Sarıçam, meşcerenin üst ağaç katında varlık göstermiştir. Bunu Anadolu Karaçamı ve Göknar ağaç türleri takip etmektedir. En kalın çaplar (52
Özet (Çeviri)
It is the basic principle to manage the forest areas in the best way and to comply with the principle of continuity, and at the same time not to disturb the ecological balance so as to benefit from the products that will come out of the forest areas. Turkey has a rich geography in terms of tree species and is home ownership to different habitats. It has forests with different stand structures properties in which different tree species together beside pure forests. Tree species which attend to the stand is important in terms of having economic value for benefit from the stands where more than one tree community is located. For this reason, so as to shed light on today's forestry activities and to realize the continuity of mixed stands, stand structures and their silvicultural characteristics in Ucpınar forest sub-district directorate were tried to be determined by using plant sociology methods. Within the scope of the study, 13 stand structures were determined and these stands present changes in terms of silvicultural characteristics. Scots pine is the most commonly found species to the mixed stands. Scots pine specie was followed by Anatolian Black Pine, Kazdagı Fir and Trembling poplar, respectively. Determined of the 13 stand structures, 10 stand showed parallelism with the forest management plan. The widest pole is in pure black pine, at least in trembling poplar- Scots pine stand. Scots pine existed in the overstory of the stand. This is followed Black pine and Fir tree species. The Black pine and Black pine-Scots pine-Fir trees have thickest diameters (52