Caz gitarda armonizasyon: Solo ve duo icralarda armonik olanakları geliştirmeye yönelik bir metot çalışması
Harmonization on jazz guitar: A study on a method for developing harmonic possibilities in solo and duo performances
  1. Tez No: 785088
  2. Yazar: EYLÜL BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLDEN TEZTEL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Caz Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma, caz gitar tarihinin farklı dönemlerinden gitaristlerin solo ve duo icralarının transkripsiyonlarından elde edilen verilerin, armonik olanakları geliştirmeye yönelik bir caz gitar metoduna dönüştürülmesini amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında öncelikle gitarın tarihi ve caz müziği içindeki yeri açıklanmıştır. Caz tarihinde yer edinmiş ve bu çalışmada eserleri incelenmiş gitaristlerin biyografileri ve müzikal kimlikleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Armonik yaklaşımlar bağlamında caz gitar tarihi dört ana döneme ayrılmış; bu dört dönem blok akor kullanımları, dört sesli armonik uygulamalar, füzyon yaklaşımı ve çağdaş dönemdeki uygulamalar olarak tespit edilmiştir. Her dönemi temsil eden iki gitaristin toplam sekiz icrasının transkripsiyonları yapılmış ve analiz edilmiştir. Analizler sonucunda icrada kullanımı belirlenen armonizasyon teknikleri, farklı akor şekilleri ve eserlerin armonik yapısı üzerinde görülen değişimler detaylıca açıklanmış, müzikal notasyon ve akor pozisyonları halinde örneklendirilmiştir. Bu bulguların ışığında, dört ayrı başlık altında toplanmış bir gitar metodu modeli ortaya konmuştur. Bu metot kapsamında dört farklı dönemi temsil eden armonik yaklaşımlar egzersizlere dönüştürülmüş ve detaylı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to transform the data obtained from transcriptions of solo and duo performances of guitarists from different periods of jazz guitar history into a jazz guitar method that aims to enhance harmonic possibilities. Within the scope of the study, the history of the guitar and its place in jazz music are explained. Information about the musical identities and biographies of the guitarists whose works are examined in this study are given. With respect to harmonic approaches, the history of jazz guitar is divided into four main periods: Usage of block chords, four-voice harmony application, fusion approach and contemporary applications. Performances of two guitarists representing each period have been transcribed and analyzed, resulting in total of eight transcriptions. The chord shapes, harmonization techniques, and reharmonization approaches are explained in detail and presented in chord positions and musical notation. As a result of the analyses, a guitar method model consisting of four sections, is developed. The findings are transformed into exercises and explained in detail.