Yoğun bakım ünitelerindeki çevresel stresörler ile hastaların duyusal ve duygulanım yorgunluk düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between envirolmental stressors in the intensive care units and the levels of emotional and mood fatigues of the patients
- Tez No: 785090
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki bu çalışma, yoğun bakım ünitesindeki çevresel stresörler ile hastaların duyusal ve duygulanım yorgunluk düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Trabzon'daki bir kamu ile bir üniversite hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde yatan 214 hasta ile yürütülmüştür. Veriler, hastalar için hasta tanıtım formu, yoğun bakım ünitesi çevresel stresörler ölçeği ve Piper yorgunluk ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmada hastaların %35'i 61-70 yaşlarında, %72'si erkek, %92.1'i evli, %53.7'si okuryazar/ilkokul mezunu ve %41.1'i emeklidir. Bu hastaların çevresel stresörler ölçek puan ortalaması; toplamda 56.69±10.9, duygulanım alt boyutunda 6.87±1.76 ve duyusal yorgunluk alt boyutunda 4.37±2.54 dür.
Özet (Çeviri)
This descriptive and relationship-seeking study was conducted to evaluate the relationship between environmental stressors in the intensive care unit and the emotional and mood fatigue levels of the patients. The research was conducted with 214 patients hospitalized in the intensive care units of a public hospital and a university hospital in Trabzon. Data were collected with patient information form for patients, intensive care unit environmental stressors scale and Piper fatigue scale. In the study, 35% of the patients were aged 61-70 years, 72% were male, 92.1% were married, 53.7% were literate/primary school graduates, and 41.1% were retired. Environmental stressors scale mean score of these patients; it was 56.69±10.9 in total, 6.87±1.76 in the mood sub-dimension and 4.37±2.54 in the emotional fatigue sub-dimension.