Tüketici hukukunda ön ödemeli konut satışı
Prepaid house sales in consumer law
  1. Tez No: 785093
  2. Yazar: ZEYNEP AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DORUK GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türk hukukunda ilk kez 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 40 ila 46. Maddeleri arasında düzenlenmekle yasal düzenlemeye kavuşan ön ödemeli konut satışı beraberinde birçok sorunu da getirmektedir. İnşaat sektörünün gelişmesi ve büyük ölçekli projelerin yapılmasının ev sahibi olma, istihdam sağlama ve sair faydaları ile birlikte satıcı nezdinde doğabilecek veya projede yaşanabilecek olası bir olumsuzluk halinden etkilenecek tüketici sayısının fazlalığı da ortadadır. Kanun koyucu, tüketiciyi koruma saikiyle hareket etmekte ise de düzenlemenin yeni olması ve uygulamada ortaya çıkan problemlerin çözümünde yetersiz kalması nedeniyle çalışmamızda teori ve pratikteki düzenleme ve gelişmelere dikkat çekilmektedir. Özellikle uygulamada karşılaşılan ve tüketiciyi mağdur etmeye müsait boşlukların yapılacak yeni düzenlemeler ile tüketiciyi koruma ruhuna uygun şekilde doldurulması, ev sahibi olma hayaliyle yola çıkan tüketicilerin kanuni güvencedeki haklarını doğru şekilde kullanmalarını sağlayabilecektir. Çalışmamızda; ön ödemeli konut satışına ilişkin düzenlemeler, akdi ilişki nedeniyle taraflara özgülenen hak ve yükümlülükler ile ön ödemeli konut satışında karşılaşılan sorunlar ve somut olay örnekleri, öğreti ve içtihatlar göz önüne alınarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkish Law that had been legitimized for the first time upon being regulated under articles 40 to 46 of the Law on Protection of Consumers no: 6502, the prepaid house sales brings many problems with it. The development of construction industry and large scale projects have various benefits such as owning a house, providing employment etc., yet it is obvious that the number of consumers to be affected from negative events which may happen during the project or arise in terms of the seller is so many. Although the law maker acts with the motive to protect the consumer, our study attracts attention on regulations about theory and practice and developments since the regulations are new and not enough to resolve the problems which may arise during implementation. Especially the gaps encountered during implementation and which may aggrieve the consumer should be filled in line with protecting the consumer with new regulations to be applied so that consumers dreaming to become house owners can use their legally secured rights in a correct manner. Our study reviews and evaluates regulations regarding prepaid house sales, considering the rights and obligations imposed on the parties because of contractual relationship as well as problems which may arise during prepaid house sales and concrete event examples, doctrine and legal precedent.