Aşı karşıtlığı çerçevesinde dil manipülasyonu
Linguistic manipulation in the context of anti-vaccination
  1. Tez No: 785094
  2. Yazar: ARMONİ BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Halk Sağlığı, Linguistics, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil Bilimi Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Manipülasyon günlük hayatta çok sık duyduğumuz ancak çok derinine inmediğimiz, günlük konuşma dilinde buna ne kadar sıklıkta ve ne ölçüde maruz kaldığımızı bilmediğimiz bir kavramdır. Dil manipülasyonu ise günlük hayatta en fazla maruz kaldığımız manipülasyon çeşitlerinden bir tanesidir. Belli başlı kalıpları ya da sabit bir dil bilgisi yapısı olmasa da insanları sözel yolla gizlice yönlendirmeyi hedefleyen dil manipülasyonu bu çalışmada açıklanmıştır. Dil manipülasyonunu incelemek için eleştirel söylem analizi kullanılmıştır. Aşı, aşı karşıtlığı kavramı ve Türkiye'de aşı karşıtlığı tarihçesi açıklandıktan sonra söylem kavramı, söylem ve eleştirel söylem analizi hakkında bilgi verilmiştir. Sonrasında da dil manipülasyonu tanımlanmış ve aşı karşıtlığı çerçevesinde 2015 ile 2018 yılları arasında Twitter sosyal mecrasında yapılan aşı karşıtlığı paylaşımları eleştirel söylem analizi yöntemiyle dil manipülasyonu açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Manipulation is a concept that we hear very often in daily life, but we do not examine it much and do not know how often and to what extent we are exposed to it in daily language. Linguistic manipulation is one of the types of manipulation we are most exposed to in daily life. Linguistic manipulation, which aims to secretly manipulate people verbally, is explained in this study, even though it does not have certain patterns or a fixed grammatical structure. Critical discourse analysis is used to examine linguistic manipulation. After explaining the concept of vaccine, anti-vaccine, and the history of anti-vaccination in Turkiye, pieces of information about the concept of discourse, discourse analysis, and critical discourse analysis are given. Afterwards, linguistic manipulation is defined and within the framework of anti-vaccination, and anti-vaccine posts on Twitter between 2015 and 2018 are examined in terms of linguistic manipulation with the method of critical discourse analysis.