Corruption as a matter of security
Yolsuzluk bir güvenlik meselesi gibi
  1. Tez No: 785100
  2. Yazar: LAMAN GURBANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET GÜLDEN AYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yolsuzluk, ülkeler içerisinde birçok alanı etkileyerek olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Birçok bilim insanı, yolsuzluğu her ülkenin ekonomik kalkınmasını engelleyen önemli bir faktör olarak görürken, bazıları da yolsuzluğun biçimleri ve türleri üzerinde durarak toplumsal yaşamdaki varlığını incelemektedir. Bu tez temel olarak insanların ve dünyanın güvenliğini ilgilendiren yolsuzluğun etki alanını incelemeyi hedeflemiştir. Amaç, şiddetli ayaklanmalar, uluslararası organize suçlar, terörizm, yasa dışı ticaret ve göç dahil olmak üzere beş güvenlik tehdidi çerçevesinde yolsuzluğun rolünü göstermektir. Burada yolsuzluk ve güvenlik ilişkisinin daha kapsamlı bir şekilde kurulabilmesi için insani güvenlik ve uluslararası güvenlik kavramları dikkate alınmaktadır. Çalışmada, yolsuzluğun beş güvenlik sorunu içindeki rolüne ilişkin önemli soruların yanıtları, dünyanın çeşitli ülkelerinde meydana gelen bir dizi olay üzerinden incelenmektedir. Ayrıca, çalışma uluslararası düzenlemeleri, normları ve hem tanınmış hükümetler arası hem de sivil toplum kuruluşlarını, özellikle Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nü araştırıyor. Kuruluşların uygulamalarını incelemenin yanı sıra, dünya ülkelerindeki mevcut yolsuzluğun yaygınlığını daha iyi anlamak için 2021 yılına ait yolsuzluk algısına ilişkin CPI anket verileri gösterilmektedir. Çalışmanın bulguları, yolsuzluğun şiddetli ayaklanmaları ve göçü motive ederken, ulusötesi organize suç gruplarının, terörist grupların ve yasadışı ticaret faaliyetlerini önemli ölçüde kolaylaştırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Corruption has negative consequences by affecting many areas within countries. Many scholars consider corruption as a vital factor that hinders the economic development of each country while some study its way of existence in social life by focusing on the forms and types of corruption. This thesis mainly investigates the impact area of corruption which concerns the security of people and the world. The aim is to illustrate the role of corruption in the framework of five security threats including violent uprisings, transnational organized crime, terrorism, illicit trade, and migration. Accordingly, human security and international security concepts are taken into consideration in order to establish a correlation between corruption and security more comprehensively. In the study, answers are examined for the substantial questions on the role of corruption within five security problems through a number of cases that happened in various countries around the globe. Moreover, the study explores international regulations, norms, and both well-known intergovernmental and non-governmental organizations particularly the United Nations and Transparency International. Along with studying the implementations of organizations, Corruption Perception Index (CPI) survey data related perception of corruption from the year 2021 is shown in order to have a better understanding of the current prevalence of corruption throughout the world countries. The findings of the study suggest that corruption motivates violent uprisings and migration, whereas it significantly facilitates the activities of transnational organized crime groups, terrorist groups, and illicit trade.