Küresel enerji politikalarının Avrupa Birliği enerji güvenliğine etkilerinin analizi
Analysis of the effects of global energy policies on the energy security of the European Union
- Tez No: 785101
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Uluslararası arenaya baktığımız zaman birçok alanda güçlü bir aktör olan Avrupa Birliği'nin enerji tüketimi hızla artmaya devam etmektedir. Günümüzde güçlü dünya ekonomilerinden biri olan Avrupa Birliği, enerji kaynakları bakımından yetersiz oluşundan dolayı büyük oranda enerji arz açığı ile karşılaşmaktadır. Avrupa Birliği enerji arz açığını, enerji kaynakları bakımından yoğun olan dış bölgelerden ithal etmeye çalışmaktadır. Avrupa Birliği, enerji arz açığının büyük bir bölümünü ithalat yoluyla gidermeye çalışırken Birliğin enerji güvenliği birçok faktörden etkilenir duruma gelmektedir. Avrupa Birliği, enerji güvenliğini sağlamaya çalışırken enerji krizleri, bölgesel istikrarsızlıklar, küresel ısınma, ekonomik krizler, fiyat dalgalanmaları ve enerji ambargoları gibi problemlerin etkileri ile karşılaşmaktadır. Üç bölümden oluşan tez çalışmamızın birinci bölümünde, enerji ve enerji kaynaklarının kavramsal çerçevesini açıklarken ikinci bölümünde ise Avrupa Birliği'nin mevcut enerji yapısını, enerji arz-talep durumunu ve enerji politikalarını analiz etmeyi amaçladık. Üçüncü bölüm ve ana hedefimiz olan kısımda ise Avrupa Birliği'nin enerji güvenliğini etkileyen küresel enerji politikalarının Birliğe olan ekonomik, siyasi ve sosyal etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktayız.
Özet (Çeviri)
When we look at the international arena, the energy consumption of the European Union, which is a strong actor in many fields, continues to increase rapidly. Today, the European Union, which is one of the strongest world economies, is trying to import the energy supply deficit from the outer regions with intense energy resources, since it is insufficient in terms of the energy resources it uses for production. While the European Union tries to fill a large part of the energy supply deficit through imports, the energy security of the Union is affected by many factors. While trying to ensure energy security, the European Union is faced with the effects of problems such as energy crises, regional instability, global warming, economic crises, price fluctuations and energy embargoes. In the first part of our thesis, which consists of three parts, we explained the conceptual framework of energy and energy resources, and in the second part, we aimed to analyze the current energy structure, energy supply-demand situation and energy policies of the European Union. In the third part and our main target part, we aim to analyze the economic, political and social effects of the global energy policies affecting the energy security of the European Union on the EU.