Study of effect of composted organic fertilizer on soil parameters in incubation experiment
Kompost organik gübrenin inkübasyon deneyinde toprak parametreleri üzerindeki etkisi üzerine çalışma
  1. Tez No: 785105
  2. Yazar: GİZEM YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PETER TAMAS NAGY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Debrecen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Tarım son on yıllardır artan nüfus,iklim değişikliği ve tarım arazilerinin yanlış yönetimi sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bundan dolayı tarım sektörü ürün randımanını daha çevreci şekillerde arttırırken çevre ve insan sağlığını koruyarak gıda güvenliğini sağlamak için araştırmalar yapmakta ve yöntemler geliştirmektedir. Tarım sektörünün modern bakış açısı biyolojik esaslı organik gübrelerle ilgilenmektedir. Tavuk dışkısı bir çeşit organik atıktır ancak çok yüksek nitrojen, potasyum ve fosfor içeriğiyle zengin bir besleyici öğe kaynağı olduğundan dolayı potansiyel bir gübre olarak kabul edilmektedir. Bu araştırmanın amacı kompost ve fermente tavuk gübresinin fiziksel, kimyasal ve biyolojik kalitesinin arttırılmasıdır. Bundan dolayı tavuk gübresinin özelliklerini iyileştirmek üzere bentonit ve süper emici polimer olmak üzere iki farklı ıslah edici madde kullanılmıştır. Toprak inkübasyon deneyinde, iki farklı su kapasitesinde (10 w/w% ve 60 w/w%) kumlu toprak ile kahverengi orman toprağında test ettim. İnkübasyon süresi dört hafta olarak gerçekleştirilmiştir. Üzerinde değişiklik yapılmış tavuk dışkısının gübre olarak etkilerinin çalışması amacıyla elektromekanik ve fotometrik yöntemler kullanılmak suretiyle toprağın pH, EC ve inorganik nitrojen formatlarını(nitrat ve amonyum)ölçtüm. Elde ettiğim sonuçlar şu şekilde özetlenebilir:(1) Üzerinde değişiklik yapılmış tavuk gübresinin uygulanması her iki toprak tipi için toprak parametrelerini arttırmıştır,(2)Amonyum ile nitrat sonuçları arasında ters orantılı bir ilişki gözlemlenmiştir,(3)Ölçülen toprak parametreleri kullanılan NEX uyarınca artış göstermiştir,(4)Toprak katmanında daha fazla su ile besleyici öğelerin alınması avantajından dolayı %60 su kapasitesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca tavuk gübresinin süper emici polimer ve bentonit gibi ıslah edici maddelerle birlikte kullanımı toprağın kimyasal biyolojik ve fiziksel özellikleri açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
For last decades, agriculture has been facing with increasing population, climate change and mismanagement of agricultural land. Therefore, the agricultural sector conducts researches and develops methods to ensure food safety by protecting the environment and human health while increasing product yield in more environmentally friendly ways. The modern perspective of agriculture sector concern biological based organic fertilizers. Chicken manure is a kind of organic waste but it is regarded as a potential fertilizer because it is rich source of nutrients due to its very high nitrogen, potassium and phosphorus content. The aim of current research is to increase the physical, chemical and biological quality of composted and fermented chicken manure. Therefore, two different amendments were used: bentonite and super absorbent polymer (SAP) to improve the properties of chicken manure. I was tested at a sandy soil and at a brown forest soil at two different water capacities (40 w/w% and 60 w/w%) in a soil incubation experiment. The incubation period was four weeks. I measured soil pH, EC and inorganic nitrogen forms (nitrate and ammonium) by electrochemical and photometric methods to study the effects of modified chicken manure as a fertilizer. My results can summarize as follows: (1) The application of modified chicken manure increased soil parameters for both soil types, (2) There was an inversely proportional relationship between ammonium and nitrate results (3) Measured soil parameters were increased according to the used NEX. (4) 60% water capacity is recommended owing to enable more water in the soil layer therefore nutrient uptake is advanced. In addition, the use of chicken manure together with the amendments such as superabsorbent polymer and bentonite will benefit the chemical,biological and physical features of the soil