Çevresel Kuznets Eğrisi ve ormansızlaşma ilişkisinin ampirik analizi: Güney Avrupa ülkeleri
Empirical analysis of the relationship of Environmental Kuznets Curve and deforestation: South European countries
  1. Tez No: 785106
  2. Yazar: NUR ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ekonomik büyüme, ormansızlaşma ve nüfus yoğunluğunun karbondioksit hacmini arttırıcı etkisinin oluşturduğu yıkıcı etkinin önüne geçmek için ekolojik dengeyi önceleyen yeşil büyüme politikalarının uygulanması gerektiği gündemdeki önemli bir tartışma konusudur. Bu çalışma 1993-2016 yılları arasında seçili Güney Avrupa ülkeleri (Arnavutluk, Bosna Hersek, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Kuzey Makedonya, Kıbrıs, Portekiz, Slovenya, Yunanistan, Türkiye) için Çevresel Kuznets Eğrisinin geçerliliğini test etmektedir. Sabit etkiler modelinin uygulandığı çalışma kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla düzeyindeki artışın karbondioksit hacmini artırdığı gerçeğini doğrulamakla birlikte orman alanlarındaki artışların karbondioksit hacmini azaltabileceği potansiyeline de vurgu yapmaktadır. Ayrıca artan nüfus yoğunluklarının da karbondioksit hacmini artırıcı bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Sabit etkiler modeli sonucu Güney Avrupa ülkelerinin N türü bir Çevresel Kuznets Eğrisine sahip olduğunun dönüm noktaları ile desteklendiği çalışma, özellikle ormansızlaşma ve artan nüfus yoğunluklarına karşı daha ekolojik ve sürdürülebilir bir büyüme ve kalkınma politikasının hayata geçirilmesi zorunluluğuna dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The implementation of green growth policies that prioritize ecological balance to counter the destructive impact of economic growth, deforestation, and population density on increasing carbon dioxide emissions is a key issue in the current debate. This study tests the acceptability of the Environmental Kuznets Curve for 11 South European countries (Albania, Bosnia and Herzegovina, Croatia, Spain, Italy, North Macedonia, Cyprus, Portugal, Slovenia, Greece, Turkey) between 1993 and 2016. While the fixed effects model confirms the reality that an increase in per capita gross domestic product level increases carbon dioxide emissions, it also highlights the potential of increasing forest areas to reduce carbon dioxide emissions. Additionally, it is found that increasing population density also has a carbon dioxide increasing impact. The study, which is supported by the turning points of the South European countries having an N-type Environmental Kuznets Curve as a consequence of the fixed effects model, emphasizes the necessity of implementing a more ecological and sustainable growth and development policy, particularly against deforestation and increasing population density.